ČNB nepřekvapila sazbami, ale překvapila korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání v souladu s očekáváním zachovala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává již od června loňského roku na úrovni 7,00 %. Ve svém prohlášení ovšem ČNB trh přesto poněkud zaskočila, když formálně ukončila režim devizových intervencí na podporu koruny, který započal v květnu roku 2022.

Centrální banka zároveň poněkud změkčila doprovodný komentář o svém odhodlání k intervencím opět přikročit v případě potřeby. Česká koruna na tuto změnu zareagovala okamžitým oslabením proti euru o zhruba 15 haléřů a aktuálně se pohybuje v okolí EUR/CZK 24,17.

Na detaily dnešního rozhodnutí i podobu aktualizované makroekonomické prognózy si budeme muset počkat do 15:45, kdy začne tisková konference guvernéra Aleše Michla. Již nyní lze ovšem spekulovat, že bankovní rada pravděpodobně v kontextu aktuálního ekonomického vývoje vyhodnotila, že je možné měnovou politiku kosmeticky změkčit. Podle názoru bankéřů sice ještě evidentně nenazrál čas na samotné snížení úrokových sazeb, ovšem rozhodli se dopustit oslabení koruny, které muselo nevyhnutelně následovat po formálním ukončení režimu devizových intervencí. Zda je tento krok zkušebním balónkem, který má otestovat tržní reakci před případným podzimním zahájením cyklu snižování sazeb, by mohlo být zřejmější právě po vystoupení guvernéra Michla. My s uvolněním úrokové politiky v průběhu podzimu nadále počítáme a čekáme jej na zářijovém, či listopadovém zasedání.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS