ČNB sazby nezvýšila

Snižování nadále nepřipouští

Bankovní rada ČNB poosmé v řadě nezměnila výši sazeb a základní úroková sazba tak zůstala na úrovni 7,00 %. Před rokem v červnu ČNB naposledy pod vedením guvernéra Jiřího Rusnoka zvýšila sazby, nečekaně o 125 bazických bodů z 5,75 % na 7,00 %. Guvernér Aleš Michl si na první letní zasedání podobné překvapení nepřipravil a jednomyslný odhad analytiků se ukázal jako správný.

Pro zvýšení sazeb o 25bb hlasovali 2 ze 7 členů bankovní rady, tudíž o jednoho méně než v květnu. Zápis z posledního zasedání ukazuje, že Tomáš Holub společně s Karinou Kubelkovou v prvním kole preferovali zvýšení o 50bb, zatímco Jan Procházka o 25bb – je tak pravděpodobné, že na dnešním zasedání šlo o první dva jmenované.

Na tiskové konferenci guvernér Michl zmínil dvě zásadní věci. Za prvé uvedl, že na srpnovém zasedání bude centrální banka opět rozhodovat mezi stabilitou a zvýšením sazeb – možnost diskuze o snižování tak nepřipustil. Za druhé se pak vymezil proti tržním očekáváním, kdy trh před zasedáním částečně zaceňoval možnost snižování sazeb již od letošního září.