ČNB se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 a 50 bb

Těsně před začátkem mediální karantény ČNB byly zveřejněny rozhovory dvou centrálních bankéřů, konkrétně guvernéra Michla a viceguvernéra Fraita. Guvernér ČNB v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že bankovní rada se bude na zasedaní příští čtvrtek rozhodovat, zdali bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb o 50 bb či tempo jejich poklesu zmírní na pouhých 25 bb. Obě varianty jsou podle guvernéra nyní stejně pravděpodobné a měnová politika by v obou případech podle jeho slov zůstala v restriktivním módu.

Aleš Michl také zmínil, že je pro něj důležité, aby nedošlo k poklesu sazeb s delší splatností, což ale neočekává, když komunikace bankovní rady bez ohledu na výsledek červnového zasedání zůstane podle jeho slov jestřábí. Guvernér uvedl i to, že by neměl problém po případném červnovém snížení o 50 bb pokles sazeb v případě potřeby na dalších zasedáních zastavit.

Viceguvernér Frait pak v rozhovoru pro Reuters řekl, že s ohledem na stále vysokou úroveň si může ČNB stále dovolit úrokové sazby snižovat rychlejším tempem. Stejně jako guvernér Michl a dříve viceguvernérka Zamrazilová uvedl, že na červnovém zasedání se bude rozhodovat mezi 25 a 50 bb snížením. Která varianta zvítězí, ale podle jeho slov rozhodne až diskuze na samotném jednání bankovní rady. Jak Michl, tak i Frait vidí repo sazbu na konci letošního roku kolem 4 %.

Na očekávání finančního trhu ohledně výsledku červnového rozhodnutí ČNB dnešní slova centrálních bankéřů vliv neměla. Trh tedy nadále a poměrně jednoznačně čeká snížení o 25 bb. K tomu se kvůli překvapivě rychlému růstu mezd v letošním prvním čtvrtletí přikláníme i my, i když nejistota kolem výsledku červnového zasedání je vysoká.

Martin Gürtler, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka