ČNB varuje!

ČNB upozorňuje veřejnost, že v posledních dnech docházelo prostřednictvím falešného profilu na sociální síti Instagram k zastřenému nabízení investičních příležitostí na investiční platformě http://earnfirmfxtrade.pro/.

Cílem falešných profilů na sociálních sítích je vyvolat v zájemci o investici dojem, že komunikuje se zavedeným subjektem finančního trhu, a následně jej přesměrovat na investiční platformu, která nemá s tímto subjektem nic společného.

Instagramový profil „conseq__cz“ k tomuto účelu neoprávněně zneužíval identitu společností ze skupiny Conseq.

Česká národní banka upozorňuje, že případné investice učiněné prostřednictvím investiční platformy http://earnfirmfxtrade.pro/ nejsou ze zákona pojištěny ani jinak chráněny.

Česká národní banka v této souvislosti doporučuje veřejnosti, aby u nabídek investování, včetně nabídek zveřejněných na sociálních sítích, vždy důkladně zkontrolovala identitu subjektu (např. kontrolou, zda webové stránky společnosti odkazují právě na tento profil na sociálních sítích), a aby nikomu prostřednictvím sociálních sítí nesdělovala přístupové údaje k bankovnímu či jinému účtu. ČNB též důrazně varuje před využíváním aplikací umožňujících vzdálený přístup do mobilního telefonu nebo počítače (podrobněji popsáno v Upozornění ze dne 15. 5. 2024).