ČNB zůstává u sedmičky

Pro stabilitu hlasovalo pět ze sedmi členů

Bankovní rada ČNB na čtvrtečním měnově-politickém zasedání rozhodla o stabilitě sazeb, medián trhu však očekával pokles sazeb o 25bb. Pro snížení se našly pouze 2 hlasy, zbylých 5 členů hlasovalo pro zachování základní sazby na 7 %. Zveřejněna byla zároveň nová prognóza, která počítá s výrazně slabším ekonomickým růstem v příštím roce, ale i s vyšší inflací. Koruna po zasedání posiluje k 24,50 EUR/CZK.

Tisková konference proběhla v podobném duchu jako dřívější vystoupení guvernéra Aleše Michle a dominantní byl opět důraz na zajištění cenové stability. Za zásadní v tomto ohledu považuje bankovní rada zodpovědnou rozpočtovou politiku spolu s umírněným mzdovým vývojem.

K převážení hlasování ve prospěch stability podle guvernéra Michla přispěl

(i) výhled na vyšší jádrovou inflaci v příštím roce,

(ii) vyšší celková očekávaná inflace proti původní prognóze a

(iii) statistické efekty, které v závěrečných třech měsících roku dostanou inflaci nad zářijovou hodnotu.

To by v kombinaci se snížením sazeb mohlo být negativně vnímáno u domácností a mohlo vést k ukotvení vyšších inflačních očekávání. Tento faktor zároveň může zapříčinit i opatrnější přístup na prosincovém zasedání. Guvernér Michl zároveň nevyvrátil informaci, že by v rámci schvalování termínů zasedání na příští rok mohlo dojít k posunutí únorového zasedání na pozdější termín tak, aby bankovní rada měla k dispozici lednový výsledek inflace.

Z pohledu nové prognózy došlo k očekávanému zhoršení v případě výhledu na další ekonomický vývoj, kdy pro příští rok analytický útvar ČNB očekává růst ekonomiky pouze o 1,2 % namísto původně odhadovaného růstu o 2,3 %. Zároveň ale došlo k relativně výrazné revizi u inflace, kde dlouhodobě upozorňujeme na příliš optimistická očekávání ze strany ČNB.

Podle nové prognózy dosáhne průměrná inflace v příštím roce 2,6 % (původně 2,1 %). V případě úrokových sazeb volá nová prognóza po ještě agresivnějším snižování, kdy již v Q1’24 by měly být sazby vůči současným úrovním nižší o zhruba 175bb. Nicméně guvernér Michl uvedl jasný záměr držet trajektorii výše, než uvádí prognóza. Z pohledu kurzu pak ČNB očekává podobný vývoj jako naše prognóza s pozvolným posilováním během příštího roku.

Dnešní rozhodnutí dokazuje, že bankovní rada i do budoucna plánuje postupovat s maximální opatrností a případné negativní ekonomické dopady vyšších sazeb považuje za menší nebezpečí než ukotvení inflačních očekávání na vyšších úrovních. Naši prognózu, která počítá se základní úrokovou sazbou na 6,5 % na konci roku 2023, ponecháváme prozatím beze změny a budeme vyhodnocovat nejaktuálnější příchozí data, včetně více nejistého výsledku říjnové inflace a zápisků z dnešního zasedání ČNB. V případě koruny i nadále očekáváme pro konec letošního roku hodnotu poblíž 24,50 EUR/CZK.

Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank