Co čeká finančněporadenský trh v roce 2021?

Majitel SAB Servis Mojmír Urbánek

V uplynulém roce se celý trh naučil fungovat výrazně více digitálně. Práce v online prostředí je dnes absolutní nutností. Procesy transformací budou pokračovat i letos. Poradci čekají další konsolidaci a koncentraci trhu a také změny v počtech poradců nejen kvůli krizi, ale i díky povinným odborným zkouškám na pojištění a zajištění. Většina z nich vnímá krizi i jako příležitost. Na hodnocení loňského roku a výhled na ten letošní jsme se zeptali Mojmíra Urbánka, generálního ředitele a majitele společnosti SAB Servis.

Jak hodnotíte rok 2020 z dnešního pohledu? Co přinesl trhu poradenských společností, jaká vidíte pozitiva a negativa?

Celý trh posledních deset let roste! Naše firma existuje sedm let a každý rok jsme také dokázali výrazně růst. Jenže to je v podmínkách ekonomického růstu vždy jednodušší, až v krizích se láme chleba.

Při jarním zastavení ekonomiky jsem se domníval, že se krize promítne i do našeho podnikání. Proto jsme rychle předělali původní ambiciózní plán do defenzivnější varianty. Mojí prioritou bylo udržet lidi ve firmě, i kdyby ekonomika byla zastavená na dlouhou dobu. Chci, aby lidé, kteří pro SAB pracují, měli ve firmě jistotu, aby byli stabilní a z jejich klidu a soustředěnosti na práci mohli těžit naši partneři – poradenské firmy a jejich poradci.

Rozhovor Mojmír Urbánek
Majitel SAB Servis Mojmír Urbánek

Nezůstali jsme však jen u defenzivy, vzniklou situaci jsme uchopili i jako příležitost. Naši tradiční roadshow, kdy jezdíme do velkých měst za našimi partnery, jsme okamžitě přesunuli do onlinu a využili ji k novým akvizicím. Rychle jsme spustili identifikaci klienta na dálku, aby nic nebránilo novým obchodům. Díky tomu, jsem již v polovině roku věděl, že budeme růst.

Nakonec jsme podle předběžných čísel rostli v roce 2020 v provizním obratu o 33 %. Cíle, které jsme si na minulý rok dali, jsme splnili beze zbytku. Růst obratu je pak příjemná tečka a potvrzení dobré práce i v číslech.

Negativum vidím v tom, že jsme se méně viděli s lidmi: majiteli firem, poradci a měli jsme i méně akcí se zaměstnanci. I když jsme se snažili akce uskutečnit do poslední chvíle, co to šlo, nakonec jsme mnohé z nich museli kvůli vládním nařízením zrušit. Pokud to půjde, tohle bychom si v letošním roce chtěli vynahradit.

Co očekáváte z pohledu dalšího vývoje trhu poradenských společností v roce 2021?

Očekávám, že se trh i nadále bude konsolidovat. Na rychlé změny a opatření musíme umět reagovat všichni. Krize, ať už ekonomická nebo společenská, je vždy zároveň příležitostí. Jak jsem říkal, máme za sebou 10 let nepřetržitého ekonomického růstu. Ale pokud v minulém roce naše ekonomika poklesla o plus minus deset procent, určitě se to projeví.

Dostali jsme rok času se na důsledky krize připravit, teď se ukáže, jak to různí hráči na trhu zvládli. Lidé potřebují pro své podnikání stabilní prostředí, a kdo jim ho zajistí i v těžkých dobách, ten uspěje.