Co nabízí nové číslo PROFI Poradenství & Finance?

Právě vychází lednové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě pohledu na loňský růst počtu poradců také výzvy roku 2024. Bude to právě DIP a nabídne nové obchodní příležitosti? Poradci i finanční instituce se již připravují, pro mnohé jde o strategickou prioritu. Možná přinese i lepší vnímání problematiky osobních financí, takže i posun v oblasti finanční gramotnosti.

Nebo to budou opět investice, které za sebou mají velmi úspěšný rok? Poměrně široce se hovoří o výhodách nízkonákladového investování prostřednictvím ETF, které nákladovostí porážejí vše. Také s pozvolna klesajícími úrokovými sazbami získají banky větší prostor pro zlevňování hypoték, což by mělo vést k postupnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení i zájmu o nemovitosti. Čeká nás však i dražší pojištění nemovitosti i domácnosti či změny v povinném ručení.

Před poradci je i mnoho výzev v legislativě, především v oblasti kybernetické bezpečnosti, ESG reportingu, změny v boji proti praní špinavých peněz, harmonizace datových toků v oblasti finančního trhu anebo hrozba v podobě hromadných žalob. Letošní rok je tedy nejen pro poradce jedna velká výzva.

Vybíráme z nového čísla PROFI Poradenství & Finance

Jan Kašpar a Nguyen Duc Trung: Trojí perspektiva, jeden úspěch

Zatímco na konci předminulého roku jsme si povídali o plánech společnosti BEplan s jejím majitelem Martinem Zoubkem, tentokrát nám své vize představili provozní ředitel Jan Kašpar a ředitel pro vzdělání Nguyen Duc Trung (neboli pan Čung, jak se jeho jméno vyslovuje). Řeč byla také o jejich vzájemné spolupráci při řízení firmy, působení na zahraničních trzích a mnoha další věcech.

Co přinese rok 2024 ve světě hypoték, realit a pojištění?

Pozvolna klesající úrokové sazby hypoték, oživení zájmu o nemovitosti a dražší pojištění nemovitosti i domácnosti. Jaké další změny přinese rok 2024?

Konec finančních poradců v Čechách

Jak dlouho budou ještě finanční poradci fungovat? A z čeho tyto obavy pramení? Dostihne poradenský trh malá produkce nebo umělá inteligence? Banky a pojišťovny to zřejmě nebudou. Anebo to bude stále vyšší nákladovost externí distribuce, jak se domnívá Vlastimil Nigrin, autor zajímavého komentáře?

Oživení a sazby začínající čtyřkou

V roce 2023 se objem poskytnutých hypoték odrazil ode dna a stoupá. V roce 2024 odhadujeme nárůst přibližně o 20 % na zhruba 165 miliard korun. Z pohledu klientů a dostupnosti hypoték bude hrát zásadní roli vývoj úrokových sazeb úvěrů, které by se měly po většinu roku pohybovat nad 4 %.

Nepodceňujte pojištění domácnosti

Krádež, požár nebo třeba povodeň. To jsou jen některé příčiny, které mohou člověka připravit o majetek a způsobit mu i milionové škody. Jak je lze nahradit? Pomůže pojištění domácnosti. Jak ho správně sjednat a nastavit?

Penzijní fondy loni zářily

Tak úspěšný rok penzijní fondy DPS (doplňkového penzijního spoření) ještě nezažily. Rekordních výnosů dosáhly jak dynamické, které zhodnotily o více než 20 %, tak vyvážené o téměř 15 %, ale i ty konzervativní.

Aristotelův seznam pro rok 2024

Je čas zapomenout na standardní scénáře a přemýšlet o těch méně pravděpodobných a přesto možných. Trhy zakončily rok 2023 pozitivně a následující seznam možných překvapení se proto kloní negativním směrem. Tyto hypotetické události jsou pohledem na to, co by se mohlo stát, ačkoli to nutně není součástí hlavního scénáře.

Vydrží i letos investiční optimismus?

Rok 2023 byl pro akciové trhy velmi pozitivní. Hlavní indexy výrazně posílily, některé z nich dosáhly dokonce historických maxim. Bude rok 2024 podobný, anebo nás čekají zlé časy?

AI vs. finance a poradci

Jak využít megatrend loňského roku, tedy umělou inteligenci v oblasti finančního a poradenského trhu? Na to jsme se zeptali zástupců poradenských a investičních společností, bank i pojišťoven. Zajímalo nás, jak podle jejich názoru AI (Artificial Intelligence) ovlivní finanční sektor, jaká jsou její největší rizika a v čem naopak spočívají největší přínosy. Uvádíme i zajímavé příklady, kdy už k využití umělé inteligence došlo.

Investice, která může i chutnat

Máte rádi víno? A víte, že do něj můžete také investovat, a to jak prostřednictvím fondů, tak individuálně? Nebo můžete s pomocí nové originální aplikace o víně zjistit optimální dobu, ve které je dané víno ideální k pití.