Co znamená snížení sazeb pro hypotéky?

Snížení sazeb ČNB o 0,5 procentního bodu na 5,75 % potvrzuje vyšší dynamiku poklesu úrokových sazeb v návaznosti na klesající inflaci. Zlevní především úrokové sazby krátkých fixací na 1, 2 a 3 roky. Oblíbenost těchto fixací roste už nyní, v únoru mělo takovou fixaci 77 % všech poskytnutých hypoték.

V následujících měsících zamíří naprostá většina nabízených úvěrů v tomto spektru pod hranici 5 %, pod tuto sazbu se už dnes umí zkušení finanční poradci s hypotékou dostat.

Pokud dnes čekají zájemci o koupi nemovitosti na levnější hypotéku, nemusí vůbec ušetřit. Čekání zvyšuje riziko, že vyhlédnutou nemovitost koupí dráž. Se zvyšující se poptávkou po nemovitostech, která s klesajícími sazbami začíná ožívat, se postavení kupujících pomalu otočí a budou ve slabší pozici.

Navíc je dobré pamatovat na to, že na hypotéky uzavřené od 1. 9. 2024 se už bude vztahovat nový poplatek – náhrada účelně vynaložených nákladů (ÚVN) ve výši až 1 % z nesplacené jistiny. Není tedy skutečně na co čekat, podmínky pro financování nemovitosti s pomocí hypotéky se výrazně vylepšily.

Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert, Broker Trust