Hrubý domácí produkt vzrostl v roce 2022 podle předběžného odhadu o 2,5 %. Ve 4. čtvrtletí HDP klesl mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně vzrostl o 0,4 %.
První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý HDP poklesl o dvě desetiny procenta, francouzský a belgický o jednu desetinu vzrostl.
Do tohoto obrázku zapadají i výsledky české ekonomiky, která v závěru roku poklesla v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 %. S ohledem na vývoj inflace, respektive propad kupní síly obyvatel, je to stále velmi slušné číslo.
Slábnoucí domácí poptávku vykompenzoval lepší zahraniční obchod a investice stimulované ať už dlouhodobě přetrvávajícím napětím na trhu práce nebo snahou o dosažení energetických úspor.
Navzdory domu, že česká ekonomika ve druhém pololetí loňského roku procházela recesí, za celý rok 2022 dosáhla růstu 2,5 %. Řada odvětví a oborů ještě v prvním pololetí prožívala postcovidový restart, druhá půlka roku už byla v režii průmyslu.
Z průmyslu dokonce začaly přicházet první signály o zmírňování inflační vlny, a to především díky postupnému snižování cen komodit, zejména pak ropy a kovů..
Rok 2023 bude rovněž poznamenaný vysokou inflací, a proto ani výkon tuzemského hospodářství nebude minimálně v první polovině roku silný. Přesto lze očekávat, že díky zahraničnímu obchodu a pokračující investiční aktivitě se ekonomika začne postupně odrážet ode dna a ve druhém pololetí opět poroste.
Výsledkem za celý rok bude pravděpodobně stagnace, respektive kladná nula. Hlavním rizikem zůstává inflace a dostupnost komodit a dalších vstupů nutných pro chod tuzemského hospodářství.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS