ČSOB a Gobii Europe vytvářejí společný podnik Igluu

Zleva: Martin Mucha, šéf strategie, Gobii Europe; Carlos Grass, prezident společnosti Stratus Data Systems; Michaela Lhotková, členka představenstva ČSOB zodpovědná za oblast inovací, digitalizaci a data; John Hollows, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB. Zdroj: ČSOB

Skupina ČSOB a Gobii Europe (v níž většinový podíl nepřímo drží technologická společnost Stratus Data Systems a její management) vytvářejí společný podnik pod názvem Igluu. Svými podpisy to potvrdili generální ředitel a předseda představenstva ČSOB John Hollows, členka představenstva ČSOB Michaela Lhotková a prezident společnosti Stratus Data Systems Carlos Grass. Společný podnik přinese na český realitní trh ucelené řešení, které usnadní práci realitním profesionálům či finančním zprostředkovatelům a zájemcům o bydlení umožní vyřešit vše potřebné z jednoho místa.

Igluu nabídne českému realitnímu trhu a jeho účastníkům digitální nástroje, které používá již více než 115 tisíc realitních profesionálů a finančních zprostředkovatelů v USA a Kanadě. Přinese technologii, která významně zjednoduší a urychlí jejich práci, umožní výrazně zrychlit zprostředkování hypotečních úvěrů a dalších služeb spojených s bydlením a podpoří vznik nových obchodních příležitostí. Digitální nástroje Igluu také poskytnou napojení do katastru nemovitostí a umožní tak využití katastrálních dat a služeb či oceňování nemovitostí. Součástí řešení bude veřejný online portál s ucelenou nabídkou nemovitostí, do něhož budou postupně integrovány inovativní technologie skupiny ČSOB a také třetích stran zahrnující například online srovnání finančních i nefinančních produktů většiny tuzemských poskytovatelů. Výsledkem bude kompaktní služba, která bude přínosná pro všechny zájemce o vlastní či nájemní bydlení a další účastníky realitního trhu. První verze řešení se na českém trhu očekává na přelomu roku 2021/2022.

„Jako přední finanční instituce a největší poskytovatel hypoték v České republice máme zodpovědnost vůči realitní komunitě a společnosti jako takové. Věřím, že Igluu provede nejen naše klienty jedním z finančně nejdůležitějších rozhodnutí v jejich životě, poskytne jim jedinečné digitální zážitky i osobní kontakt, a zároveň zkultivuje trh prostřednictvím moderních technologií a vyšší míry transparentnosti,“ říká generální ředitel ČSOB John Hollows.

„Ze společného podniku a našeho nového partnera jsem nadšená. Igluu má ambici stát se nezávislou platformou pro rozvoj nemovitostního trhu a místem, kde ve středu všeho dění stojí klient. Je nám proto ctí, že Igluu můžeme na této cestě podpořit,“ říká členka představenstva ČSOB zodpovědná za oblast inovací, digitalizaci a dat Michaela Lhotková.

„Naším posláním pro Českou republiku je vytvořit realitní transakci s co nejlepší digitální uživatelskou zkušeností pro všechny účastníky trhu, ať už jde o prodejce, kupujícího nebo profesionála. V partnerství s ČSOB máme jistotu, že můžeme představit špičkový software z vyspělých trhů, který by zde jinak vzhledem k velikosti českého trhu nevznikl. Jsme také nadšeni tím, jak je naše technologické řešení obohaceno o bankopojišťovací know-how skupiny ČSOB,“ uvádí Martin Mucha, šéf strategie Gobii Europe.

„Stratus Data Systems navrhuje a vyvíjí inovativní technologie pro posílení postavení realitních kanceláří a jejich klientů od roku 1999. Spojení sil s ČSOB představuje důležitý milník v rámci naší plánové expanze do Evropy. V České republice se budeme snažit ukázat, jak má vypadat realitní ekosystém 21. století,“ doplňuje Carlos Grass, CEO Stratus.

Právními poradci pro ČSOB byla právní kancelář Glatzová & Co, pro Gobii Europe pak Dentons.