Desetina lyžařů nemá pojištění odpovědnosti

Sezona zimních sportů je již v plném proudu a lidé často vyráží za sněhem do zahraničí. Málokdo si dnes zapomene sjednat cestovní pojištění, nicméně u pojištění zodpovědnosti je situace jiná. Ne vždy si lyžaři či snowbordisté uvědomují, že malá úspora je může vyjít velmi draho. Hodnota způsobených škod se může vyšplhat do závratných výšin i několika milionů.  

Počátkem předloňského roku se změnily podmínky pro lyžování a snowboarding v italských lyžařských střediscích. „Povinnost mít zde sjednané pojištění odpovědnosti a schopnost prokázat se tímto dokladem přímo na sjezdovce vstoupila v platnost hned v lednu. I přesto však stále platí, že jsou lidé schopni kvůli stokoruně za pojištění na pětidenním zájezdu do hor riskovat a dostat se do daleko závažnějších dlouhodobých problémů,“ říká Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz. 

Zhruba desetina klientů bez pojištění odpovědnosti 

Z dat této společnosti vyplývá, že ještě v roce 2019 nemělo sjednané pojištění odpovědnosti na horách 34 % klientů. V loňském roce pak statistika klesla na 11 % lyžařů a snowboardistů. Situace se tedy lepší, ale stále není zdaleka ideální. Jako příklad si můžeme uvést srážku s jiným lyžařem a jeho následnou pracovní neschopnost. Takové náklady mohou dosáhnout i milionů korun, které by musel člověk bez pojistky zaplatit. 

Jak stanovit výši pojistného u zimních sportů? 

Cestovní pojištění se zpravidla skládá z léčebných výloh, úrazového pojištění, asistenčních služeb, pojištění zavazadel a právě z pojištění odpovědnosti. Jeho výše se vždy stanovuje zejména dle typu dovolené. Ty aktivní si tedy samozřejmě žádají vyšší krytí. „U trvalých následků je celkem jedno, jestli je pojištění na 40 nebo 100 milionů, ale u odpovědnosti doporučujeme pojištění alespoň na 10 milionů, byť se klienti často pojišťují na částku pouze kolem 2 milionů korun, což bohužel v případě větší nehody na sjezdovce nemusí stačit,“ doplňuje Ondřej Vacek.