Digitální hypotéka?

Žádné sci-fi, již brzy realita

Zájem o využívání digitálního ověření totožnosti neboli Bank iD v Česku roste, již nyní ho využívají přes dva miliony lidí. Narůstá nejen počet uživatelů, ale i služeb, které Bank iD nabízí. Jednou z priorit, na kterých v současné době Bank iD pracuje ve spolupráci s Digitální informační agenturou, Ministerstvem vnitra ČR, Českou bankovní asociací a Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, je digitalizace hypoték.

První bezpapírová hypotéka by tak mohla spatřit světlo světa ještě letos. Zájemce o úvěr na bydlení by přitom celý proces žádosti hravě zvládl online z pohodlí domova, tedy bez nutnosti navštívit banku nebo běhat po úřadech a shánět potřebná potvrzení. „Podpisy na potřebných dokumentech budou tak, jak je zákon vyžaduje, tedy buď formou kvalifikovaného podpisu, nebo formou úředně ověřeného podpisu. Obě možnosti zákon dovoluje už delší dobu, jen tam je překážka uživatelské přívětivosti a dostupnosti. A to se právě snažíme vylepšit,“ objasňuje Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identity, která Bank iD provozuje.
Přípravy na digitální hypotéky nyní vrcholí, celý proces vyžaduje na straně bank investice. První digitální hypotéky ale budou poskytnuty již letos.

Zdroj: ČBA