Dluhopisům se v srpnu dařilo

Partners index akciových fondů klesl během srpna o -1,5 %, od začátku roku je v kladných číslech už o 11,5 %. Lépe na tom byly dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů zůstal na nule, od začátku roku dosáhl 4,7 %. Smíšené fondy reagovaly na pokles akcií i dluhopisů a klesly o -0,9 %, od začátku roku rostly o 6,3 %.

Srpnový vývoj na akciových trzích zintenzivnil opatrnost investorů, kteří bedlivě sledují zpomalující se aktivitu jak v průmyslu, tak ve službách. Ceny akcií proto mírně klesly a stáhly sebou i hodnotu akciových fondů. Konzervativní investoři se zase zaměřili na jádrovou inflaci, které se nechce nijak výrazně níže, a proto měly výnosy dluhopisů tendenci jít spíše výše, což ovlivnilo negativně ceny dlouhodobých dluhopisů. Během srpna neproběhla žádná měnově důležitá jednání centrálních bank, a tak základní sazby v USA a Evropě zůstaly na svých červencových hodnotách a to na 5,50 respektive 4,25 %.

Ani v České republice jsme se nedočkali žádné měnové akce ze strany České národní banky a základní sazba se drží na 7 %. „V září budou detailně sledovány jednání všech centrálních bank, kde se analytici budou snažit najít vodítka, co je pro centrální bankéře větší zlo. Zda vyšší inflace či pomalejší ekonomický růst, což může ovlivnit ceny všech finančních aktiv,“ vysvětluje ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát.

Partners index akciových trhů klesl o -1,5 %

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice byla v srpnu mírně negativní -1,5 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 9,6 procent. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za srpen.

Za negativní výkonností stojí především rychlé zpomalování ekonomické aktivity v Německu, což indikuje možné budoucí problémy s růstem v Evropě. Na druhou stranu, americká data byla lepší než očekávání, a to může způsobit další zvyšování úroků, a tedy zpřísnění měnové politiky. „Smíšená data a strach z vysokých úroků vedla k vybírání zisků. Korigovaly především evropské akcie, které skončily skoro o 4 % níže“, dodává Martin Mašát.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci pokles o +2,7 procenta a za rok jsou výše o +13,5 procenta. Možným důvodem horší srpnového výkonu specifických akciových fondů je například propad cen akcií v Číně kvůli problémům v realitním sektoru nebo oslabení středoevropských měn.

Výkonnosti akciových fondů

31.08.23srpenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK-1,5%11,5%9,6%27,3%33,0%96,3%38
PIF-SPEC-2,7%11,9%13,5%20,9%20,9%49,1%14
  1. PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  2. PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů činil 0 %

Průměrná cena dluhopisových fondů se za poslední měsíc nezměnila. Za posledních 12 měsíců jsou kvalitní konzervativní fondy o solidních 6 výše. Červencový pokles české inflace na 8,8 procent potvrdil trend rychlého snižování inflace směrem k 2 %, kam bychom se mohli dostat dle prognózy centrální banky v 1. pololetí příštího roku. „Pokles inflace k 2 % a výnosy dlouhodobých státních dluhopisů kolem 5 % znamenají, že i dluhopisy v nejbližší letech bez problémů pobijí inflaci a budou reálně zhodnocovat peníze investorů“, vysvětluje Mašát.

Poklesu rizikových prémií u rizikových dluhopisů kompenzoval růst bezrizikových výnosů a pomohl tak ke kladnému zhodnocení. Fondy rizikových dluhopisů zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o +0,4 procenta. Meziročně jsou výše o +6,9 procenta.

Výkonnosti dluhopisových fondů

31.08.23srpenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,0%4,7%6,0%-0,0%4,1%7,2%18
PIF-HY0,4%5,4%6,9%3,2%7,2%24,3%22
  1. PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  2. PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy klesly o 0,9 %

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly negativní výkonnost. Jejich průměrná hodnota klesla meziměsíčně o -0,9 procenta a meziročně jsou 5,7 procenta v zisku.

Výkonnost smíšených fondů

31.08.23srpenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX-0,9%6,3%5,7%7,4%9,7%25,9%50