Do čeho investovat? Nemovitosti ano, zlato, technologie, Čína ne…

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Koronavirus je tu s námi již třetí rok a očekáváme, že jen tak nezmizí. Dění na finančních trzích tak bude ovlivňovat nadále. Dalším důležitým faktorem bude globální růst inflace, která je důsledkem pumpování peněz do ekonomik. Právě vysoká inflace výrazně ovlivňuje, která aktiva jsou a nejsou pro investory zajímavá. Investoři budou spíše vyhledávat produkty, jejichž výnos inflaci překonává. To jsou zejména akcie. Z akcií by mohly být v roce 2022 zajímavé finanční instituce, které by těžily z očekávaného růstu úrokových sazeb. 


V rámci boje s růstem inflace je navýšení úrokových sazeb takřka nevyhnutelné a v USA letos očekáváme několik zvýšení sazeb, první možná již v březnu. 
Aktivem, kterému bych se letos vyhnul, je zlato. To investorům nenese žádný pravidelný výnos, což je v prostředí vysoké inflace velké mínus. S růstem sazeb by navíc mohl posílit americký dolar, což by zlatu dále škodilo. 
Z jednotlivých sektorů bude nadále zajímavý ten nemovitostní – přesněji kancelářské nemovitosti. S růstem inflace očekáváme i růst nájmů, což se promítne do tržeb společností. 
Pro konzervativnější investory tak mohou být stále zajímavé nemovitostní fondy, pro dynamičtější případně ETF na daný sektor. 
Opatrnější bych byl u technologických akcií, které v posledních letech prošly výrazným růstem. Výjimku mohou tvořit společnosti podnikající v čipech (Intel, TSM, AMD), po kterých je dlouhodobě poptávka vyšší než nabídka. 
Velký otazník visí nad čínskými akciemi, které mohou vypadat atraktivně. Vzhledem k nejistotě na tamním trhu bychom se však Číně stále vyhnuli.

Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum