Časopis pro profesionální finanční poradce

Do DIP za první půlrok investovalo více než 50 tisíc Čechů

Close Up Coins Table Against Black Background
Zdroj: Freepik

Počet investorů, kteří se rozhodli vložit své finanční prostředky sloužící k zajištění na stáří do Dlouhodobého investičního produktu (DIP) se mezi kvartálně zdvojnásobil z 22 445 ke konci letošního března na 53 561 ke konci prvního pololetí 2024.

„Poptávka po DIP odpovídá očekáváním, kdy v prvních měsících si pořizovali DIP především tzv. early adopters, tj. spíše zkušení investoři kteří zavedení DIP několik posledních let očekávali. Postupně se v další vlně přidávají lidé reagující na změny ve třetím penzijním pilíři od 1. 7. 2024, kdy největší poptávku lze očekávat obdobně jako u všech produktů podporovaných státem na roční bázi v průběhu podzimu a koncem roku,“ komentuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Legislativní proces, kterým byl schválen DIP, byl ukončen až v posledních dnech roku 2023. To způsobilo pomalejší náběh, kdy řada poskytovatelů začala tuto možnost penzijního zajištění nabízet až v průběhu letošního roku.

„DIP je spolu s penzijními fondy jednou ze základních možností, jak si dnes můžeme spořit na stáří. Jde o dlouhodobý produkt, jehož skutečný dopad uvidíme až po mnoha letech. Stát v tomto ohledu již svoji práci vykonal. Momentálně je to na každém z nás, jak se chce o sebe postarat do budoucnosti a jakou životní úroveň si chce udržet v post-produktivním věku. Ne zcela zřejmou, ale nezastupitelnou roli, již dnes v tomto ohledu hrají zaměstnavatelé. Je totiž pouze na jejich rozhodnutí, jak silnou podporu dají DIPu ve svých benefitních programech a kolektivních smlouvách,“ doplňuje Jaromír Sladkovský, předseda AKAT ČR.

Text redakce, foto Freepik

Aktuální číslo
Objednat »