Do Evropy už jen s elektronickou zelenou kartou

Od příštího roku již nebude potřeba vozit s sebou do zahraničí vytisknutou zelenou kartu, bude stačit elektronická verze uložená třeba v mobilním telefonu. Minulý týden to oznámil Česká kancelář pojistitelů členským pojišťovnám.

Povinnost akceptace elektronické zelené karty

Zatímco v Česku je možné se prokazovat elektronickou zelenou kartou již několik let, zákonná úprava v ostatních zemích zelenokaretního systému mohla být jiná. „To je důvodem, proč vždy doporučujeme při jízdě do zahraničí si raději vytisknout zelenou kartu,“ vysvětluje Martin Podávka, člen představenstva Pillow pojišťovny. V roce 2019 organizace definující pravidla zelených karet (Council of Bureaux, CoB) rozhodla, že již není nutné mít karty zelené, ale stačí bílá barva. Evropské pojišťovny v průběhu roku 2020 přešly na nový formát, a tak nyní stačí pro vytištění zelené karty při cestě do zahraničí černobílá tiskárna.

„A tento rok udělala CoB další logické rozhodnutí. Nařídila všem členským zemím, že od 1. ledna 2025 musí akceptovat zelenou kartu v elektronickém PDF formátu, třeba uloženou v mobilním telefonu,“ prozrazuje Martin Podávka. Uživatelsky nejjednodušší je mít v telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci pojišťovny, která v sobě obsahuje vždy aktuální zelenou kartu, která je dostupná i bez připojení k internetu. Ale pozor – mobilní aplikaci má několik pojišťoven. Většina pojišťoven (na rozdíl od bank) pro své klienty nativní mobilní aplikaci stéle ještě nemá.

V Česku tento rok o krok dál

Elektronická verze ale není finálním stavem. V Česku budou řidiči tento rok zcela osvobozeni od povinnosti prokazovat se libovolnou (elektronickou nebo papírovou) kartou. Změna přijde s novým zákonem o povinném ručení.

Přibližně od 1. října (přesné datum bude odvozeno od okamžiku, kdy zákon vyjde ve Sbírce) budou muset pojišťovny zasílat informaci o každém vzniklém povinném ručení prakticky okamžitě do centrální databáze. Díky tomu budou mít policisté vždy v online databázi přesnou informaci o pojištění kontrolovaného vozidla.

A tak na území Česka tento rok skončí povinnost mít s sebou zelenou kartu. A od příštího roku bude při cestě do zahraničí postačovat i elektronická forma.