Jaké budou dopady krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank na finanční trhy a strat-upy?
Kvůli pádu SVB vyvstává otazník nad finančním zdravím dalších bank, zejména těch menších a středně velkých orientovaných na klientelu z oblasti mladých technologických firem a také z oblasti kryptoměn. Paniku v USA pak vystupňoval včerejší krok amerických úřadů, které uzavřely newyorský ústav Signature Bank. Krok překvapil dokonce i samotné vedení této banky, které se o něm v neděli dozvědělo jen krátce před zveřejněním příslušného oznámení.
„Kolaps jedné, či teď už dvou bank malé nebo maximálně střední velikosti, sám o sobě nezavdává důvod pro bezprostřední reakci úrokových sazeb měnové politiky. Federální rezervní systém v tuto chvíli stojí před zásadními výzvami v oblasti inflace a pracovního trhu. To ale neznamená, že je možné bagatelizovat to co se těm dvěma bankám stalo a pomíjet otázku, jaké odvozené dopady to může mít na finanční systém. Dohledové a regulatorní orgány mají jistě pohotovost,“ komentuje hlavní ekonom Fondee Pavel Štěpánek a dodává: „Především nedávejme do souvislosti růst centrálních úrokových sazeb a tuto epizodu pádu dvou bank. Při hledání příčin musí být vždy na prvním místě, jak ty instituce řídily své riziko a operovaly v limitech regulatorního rámce. Nemyslím, že to navodí nějakou systémovou změnu v náhledu na progresivitu a výnosovou perspektivu start-upů. Ale přibude-li obezřetnosti, bude to jenom dobře.“
„Startupy jsou (nejen) v USA vnímány jako odraz pokračování ekonomického růstu. Proto budou ze strany Fedu a americké vlády zachraňovány v nejvyšší možné míře, a zájem investorů o investice do startupů klesat nebude. Co se však jistě změní, je důkladnost prověřování finančních ukazatelů a důraz na řízení cash-flow (a to jak u founderů, tak u investorů). Dá se očekávat, že v rámci oceňování firem se nyní bude objevovat další významný faktor, a to schopnost řízení rizik vlastních finančních prostředků,“ říká Jaroslav Ton, šéfa firmy 4Trans, a doplňuje: „Do čtvrtka 9. března 2023 mnoho startupů používalo účty u SVB, oblíbenou banku v Silicon Valley. To pochopitelně již nebude možné. Dokonce se dá očekávat, že investoři budou aktivně vyžadovat maximální limity hodnoty transakcí u jednotlivé banky či prosazovat vlastní výběr bankovního partnera startupu.“