Družstevní bydlení jako alternativa k osobnímu vlastnictví?

House model with real estate agent and customer discussing for contract to buy house, insurance or loan real estate background.

Obavy z vytunelování jsou zbytečné, majetek ochránit lze

Družstevní bydlení má u nás tradici trvající více než 100 let, přesto developeři na výstavbu družstevních nemovitostí prakticky rezignovali. Jedním z důvodů je častá obava ze zpronevěření finančních prostředků družstva. Toto lze při financování bankou velmi dobře ošetřit. Z pohledu právní ochrany majetku tak nejsou obavy na místě.

„Pro kupující je družstevní bydlení finančně dostupnější alternativa a například pro živnostníky často jediný způsob, jak si novou nemovitost pořídit, protože na hypotéku kvůli vysoké regulaci nedosáhnou. Není třeba hledat nové modely jako rent-to-own, se kterými nejsou u nás žádné zkušenosti, když tu máme léty prověřený způsob vlastnictví, který lze dobře právně zabezpečit. Častou obavu ze zpronevěření finančních prostředků družstva je možné prakticky eliminovat například zapojením bankovního financování, jehož potřeba je zde téměř vždy,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

V případě financování výstavby nemovitosti bankou je totiž prakticky vyloučeno riziko toho, že by orgány družstva s jeho majetkem neoprávněně disponovaly – například jej zatížily úvěrem, nebo dokonce ukradly. Při bankovním financování totiž funguje několik kontrolních mechanismů. „Klíčové je především to, že majetek družstva je do výše úvěru a dalších nároků zastaven ve prospěch banky. Nikdo – tedy ani vedení družstva – s ním tak bez výslovného souhlasu banky nemůže nijak disponovat,“ říká Pavel Strnad.

Družstevní bydlení může mít celou řadu výhod. Pro kupujícího je klíčové, že nemusí řešit financování nemovitosti prostřednictvím hypotéky a nemusí tak plnit limity dané Českou národní bankou, jako je například poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu, což je dnes 8,5násobek ročního příjmu žadatele. Nemovitost splácí člen družstva přímo družstvu. Úvěr na nemovitost si totiž bere právě družstvo a jeho splatnost může být až 40 let, což je o deset let více, než je maximální doba u hypotéky. To výrazně sníží i výši měsíční platby zájemce o bydlení.