Dubnový objem poskytnutých hypoték citelně propadl

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny dle dubnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč., zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč (viz graf 1). 

Ve srovnání s dubnem minulého roku jde o více než 60% pokles. Do vývoje nově poskytnutých hypoték tak patrně promluvila kromě vyšších úrokových sazeb také přísnější úvěrová pravidla pro poskytování hypoték ze strany České národní banky platná od dubna. Přicházející zpřísnění pravidel vedlo k určitému předzásobení a k vyššímu zájmu o hypotéky v dřívějších měsících, což pokles čísel v dubnu patrně umocnilo (graf 2). Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 %.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v dubnu vzrostla na 4,39 % z březnových 4,15 %. Růst sazeb tak pokračuje již rok v řadě a průměrná hypoteční sazba se v dubnu dostala na nejvyšší úroveň od 1. poloviny roku 2011 (graf 3). Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje také uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty dříve, kdy byly úrokové sazby nepatrně nižší. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 5 do 6,5 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky a vzhledem k vývoji tržních úrokových sazeb budou patrně ještě mírně růst.

Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro budoucí  vývoj hypotečních sazeb, dále postupně rostou a jsou v současnosti nejvyšší za posledních zhruba 20 let. Například 5letá úroková sazba již překonala 5% hranici a je o půl procentního bodu vyšší než před měsícem. Výhledově by se tato úroková sazba měla dle trhu začít snižovat, například za dva roky ji trh čeká na úrovni 4,7 %. To však ale znamená, že zlevňování hypoték bude dle tohoto tržního očekávání poměrně pomalé.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA