Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat. Alespoň to vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu důvěry v české ekonomice ze statistického úřadu, podle kterého se podnikatelský i spotřebitelský sentiment v prosinci mírně zvýšil.

S výjimkou služeb se za poslední měsíc nálada zvýšila ve všech odvětvích českého hospodářství a mírný optimismus naznačuje i vývoj nálady spotřebitelů.

Podíváme-li se na podrobné výsledky průzkumu, je vidět, že zlepšení nálad ve firmách je spojeno především s očekáváným růstem poptávky v dalších měsících. Podnikatelé předpokládají, že nový rok přinese zvýšený zájem o průmyslové výrobky, stavební práce i výkony ve službách.

Na stávajících zakázkách v průmyslu přitom zatím žádné vzedmutí poptávky vidět snad ani není. Zajištěnou práci mají firmy na zhruba osm měsíců, což je nejméně za posledního dva a půl roku, využití stávajících kapacit nebo výkony za poslední tři měsíce rovněž nejsou zatím až tak přesvědčivé. Silné je naproti tomu očekávání dalšího růstu cen, který je už tak rekordní.

I ve stavebnictví firmy sázejí na vyšší poptávku, i když předpokládají, že se jejich vlastní ekonomická situace zhorší. Důvodem jsou evidentně vysoké ceny vstupů, které firmy postupně zahrnují do svých vlastních kalkulací. Pokud jde o aktuální zaplněnost zakázkových knih, stejně jako v průmyslu se situace v posledních měsících mírně zhoršila.

Zlepšení situace naproti tomu předpokládají firmy v oblasti obchodu, byť i nadále počítají s rychlým růstem cen. Vlastně jejich „inflační očekávání“ je nyní nejvyšší za posledních 14 let, protože takto plošně firmy předpokládaly růst cen naposledy před finanční krizí v roce 2007.

S důvěrou ve službách naproti tomu zamával v posledním měsíci covid, který zvyšuje nejistotu nejenom z potenciálních restriktivních opatření, ale i z vlastní reakce zákazníků. Nepřekvapí proto určitá skepse, pokud jde o očekávané zhoršení ekonomické situace ve službách nebo nižší ochota nabírat zaměstnance.

Celkově ukazatelé důvěry v ekonomice naznačují po podzimním pádu určitou stabilizaci a zejména mírný optimismus, pokud jde o další vývoj poptávky. Jestli se zcela naplní, se teprve ukáže, nicméně samotný růst důvěry je pozitivním signálem, že se ekonomice nevede tak zle, jak třeba předpokládala listopadová prognóza centrální banky. Výrazná inflační očekávání však naproti tomu potvrdil i tento prosincový průzkum. 

Petr Dufek, analytik ČSOB
Petr Dufek, analytik ČSOB

Petr Dufek, ekonom ČSOB