Dvacet let Zlaté koruny

Zlatá koruna zná vítěze jubilejního 20. ročníku soutěže

Soutěž finančních produktů Zlatá koruna ocenila již po dvacáté aktuálně nejlepší finanční produkty na trhu. Nezávislá porota, složená z více než 400 odborníků, ohodnotila celkem 190 produktů od 59 finančních společností ve 20 z celkem 22 kategorií. Zabodovaly především online produkty a ty, které myslí na uživatelský komfort. Poprvé byly hodnoceny i produkty podporující udržitelnost v nové kategorii Zelená koruna.

Zlatá koruna představuje spolehlivou, tradiční kvalitu na českém finančním trhu  unikátní projekt, který zvyšuje obecnou finanční gramotnost. Dvě desetiletí slouží zdarma veřejnosti, které pomáhá s výběrem finančních produktů, motivuje banky ke zdravé konkurenci a všem přináší nové podněty, inspiraci, aktuální informace a poznatky ze světa financí u nás i ve světě.

Zlatá koruna není jen soutěž

Zlatá koruna ale není jen pouhá soutěž, v níž nezávislá porota odborníků, 400 členná Finanční akademie Zlaté koruny každoročně zhodnotí stovky přihlášených finančních produktů desítek společností a bankovních domů, aby vybrala ty obsahově a uživatelsky nejlepší.

Portál www.zlatakoruna.info slouží už rovněž 20 let zdarma veřejnosti – jako zdroj informací, inspirace a orientace na českém finančním trhu. Orientaci ve finančních produktech usnadňují nejen výsledky soutěže, ale také jejich porovnávač. Cenné jsou i diskuse návštěvníků webu v kartě produktu (celkem už víc než 8000 diskusí, komentářů, odpovědí a názorů).

Finanční fóra a diskusní stoly jsou pravidelná každoroční setkání odborníků a patří k projektu Zlaté koruny od roku 2007 (s výjimkou let 2020 a 2021, kdy se nemohla konat kvůli pandemii). Jde o diskuse a výměny názorů předních ekonomů a bankéřů na aktuální finanční témata. Prestižní odborná záležitost, z níž má vždy užitek i veřejnost, neboť může jednání on-line sledovat na internetu.

Peníze v roušce www.penizevrousce.cz vznikly jako veřejná, bezplatná, „rychlá“ poradna Zlaté koruny krátce po vypuknutí pandemie v roce 2020. Každý se zde dodnes může zeptat na cokoli z oblasti financí. Od odborníků, členů Finanční akademie Zlaté koruny se mu dostane rychlé odpovědi. Aktuálně je zde už na 2 000 otázek a odpovědí ze všech oblastí financí. Peníze v roušce dnes už tvoří unikátní, přehlednou databázi fundovaných odpovědí, názorů, rad a návodů na řešení běžných, i speciálních finančních problémů a starostí současných lidí.

Zlatá koruna oslavila 20. výročí vyhlášením těch nejlepších za rok 2022

Galavečer Zlaté koruny, na němž se tradičně vyhlašují nejlepší finanční produkty roku, mohl být konečně 29. 6. 2022 uspořádán osobním setkáním  po dvou letech, kdy se musel kvůli pandemii konat pouze prostřednictvím videa. Na letošním Galavečeru oslavila Zlatá koruna i své kulatiny.

Ředitel a zakladatel projektu Pavel Doležal se ohlédl za cestou, kterou projekt za dvě dekády ušel: „Jsem moc rád, že se nám, i přes náročnou turbulentní dobu, stále daří držet se našeho základního poslání. Zlatou korunu jsem zakládal především proto, abych pomohl lidem (ale i sobě) se orientovat v nepřehledné a složité finanční problematice. Posláním Zlaté koruny bylo, stále je a bude i nadále být spolehlivým nezávislým rádcem, zdarma pomáhat každému s výběrem finančních produktů a služeb, jež přibývají jak houby po dešti a jsou čím dál sofistikovanější.“

„Zodpovědnost jde vždy ruku v ruce se vzděláváním. I proto je důležité nezapomínat na potřebu rozvíjení finanční gramotnosti. Naše doba totiž nabízí mnoho příležitostí, ale také rizik“, řekl při této příležitosti ministr financí Zbyněk Stanjura, který nad projektem Zlatá koruna převzal záštitu a dodává: „Takže jsem rád, že existují platformy jako Zlatá koruna, která letos slaví už své 20. výročí. Přispívá k budování ducha zodpovědnosti – v současné složité situaci tak potřebného – tím, že rozšiřuje povědomí o celém portfoliu finančních produktů od hypoték přes různé druhy spoření, podí lové fondy či obchodování s cennými papíry. Věřím, že Ministerstvo financí bude i v budoucnu spolupracovat právě na těch projektech, které mají za cíl osvětu a rozvoj finanční gramotnosti. Nesmírně si vážím těch, kteří takovou ambici mají. Zlatá koruna mezi ně bezesporu patří.“

Záštitu převzal také guvernér ČNB Jiří Rusnok a zhodnotil situaci ve finančním sektoru: „Válka na Ukrajině přinesla do současného ekonomického vývoje řadu výzev a nejistot. Věřím však, že tuzemský finanční sektor zůstane i v této situaci zcela bezpečným a stabilním prostředím podporujícím další rozvoj celé české ekonomiky. V této souvislosti také oceňuji vstřícnost a pomoc, kterou jednotlivé finanční instituce poskytly lidem zasaženým válečným konfliktem.“

Kdo letos zvítězil?

Nejvíce ocenění letos obdržela MONETA Money Bank včetně společnosti MONETA Stavební spořitelna (12). MONETA Money Bank dlouhodobě boduje především v digitálních produktech, jako například On-line hypotéka od Monety (první místo v kategorii Novinka roku) nebo Aplikace nová MONETA Smart banka (první místo v občanské kategorii Cena veřejnosti).

MONETA Money Bank si v roce 2022 připsala ještě jedno prvenství, a to v kategorii Podnikatelské účty.

V počtu celkově oceněných produktů (10) je na druhém místě Česká spořitelna. Zlatou korunou ocenila Finanční akademie Zlaté koruny například její Hypotéku České spořitelny ve stejnojmenné kategorii. Tento produkt získává zlaté ocenění pravidelně. Dále byla společnost oceněna prvním místem v kategoriích Platební karty a Cena za společenskou odpovědnost.

Skupina ČSOB obdržela celkem sedm ocenění, Zlatou korunu obdržela společnost ČSOB Leasing v kategorii Leasing. ČSOB je tak v počtu oceněných produktů na třetím místě.

Tři Zlaté koruny si od poroty odnesla Fio banka,  a to v kategoriích Účty, Podnikatelské úvěry a Obchodování s cennými papíry.

V pojišťovnictví si letos nejlépe vedla Kooperativa pojišťovna (první místo v kategoriích Životní pojištění a Neživotní pojištění). Produkt TREND, který letos obdržel Stříbrnou korunu v kategorii Pojištění pro podnikatele, byl porotou Zlaté koruny poprvé oceněn již v roce 2004. U příležitostí dvacátého výročí Zlaté koruny byly letos také vyhlášeny Nejoceňovanější produkty za 20 let, a to ve dvou podkategoriích: pro fyzické osoby a podnikatele. Nejoceňovanějším produktem pro podnikatele za poslední dvě dekády se stal výše zmíněný TREND. Druhou kategorii, tedy nejoceňovanější produkt pro fyzické osoby, ovládl produkt FLEXI také od Kooperativa pojišťovny.

Velmi dobře si vedla také společnost Air Bank, kterou porota ocenila Zlatou korunou v kategoriích Bankovní úvěry a On-line aplikace.

Novou kategorii Zelená koruna, ve které se hodnotí, jak produkt podporuje udržitelnost, ovládla Půjčka na udržitelné technologie od Komerční banky.

Společnost Česká podnikatelská pojišťovna si od poroty odnesla ocenění v podobě jedné Zlaté, Stříbrné i Bronzové koruny. Nejlépe si vedl její produkt Pojištění podnikatelů a průmyslu v kategorii Pojištění pro podnikatele.

V kategorii FinTech byly oceněny společnosti Portu, Roger a Twisto. Na prvních dvou místech v kategorii Penzijní spoření se umístily produkty od spolešnosti Conseq penzijní společnost.

Druhou občanskou kategorii Cenu podnikatelů ovládl produkt ProfiPlán od Generali České pojišťovny. Zlatou korunou byly oceněny také společnosti UNIQA pojištovna (v podkategorii Cestovní pojištění), COFIDIS (Nebankovní úvěry) a Amundi investiční společnost (Podílové fondy).

Akademikem roku 2022 se stala Kateřina Lhotská.

Ku příležitosti 20. výročí fungování Zlaté koruny byli vyhlášeni Akademici 20 let, kteří jsou členy Finanční akademie po celou dobu konání Zlaté koruny: jsou jimi Jaroslav Daňhel, Petr Doucek, Martin Hanzlík, Jana Chuchvalcová, Tomáš Macků a Miroslav Ševčík.

Výsledky soutěže Zlatá koruna 2022:

Kategorie pro spotřebitele

Účty
1.Fio osobní účet bez poplatkůFio banka
2.Běžný účet ZDARMAEqua bank
3.Běžný účet Air BankAir Bank
Stavební spoření
1.Stavební spořeníMONETA Stavební spořitelna
2.Stavební spoření od Buřinky v GeorgiStavební spořitelna České spořitelny
3.Úvěr od Buřinky pro budoucnostStavební spořitelna České spořitelny
Hypotéky
1.Hypotéka České spořitelnyČeská spořitelna
2.Hypotéka bez poplatkůHypoteční banka
3.Online hypotéka od MonetyMONETA Money Bank
Bankovní úvěry
1.Půjčka Air Bank odměňující za řádné spláceníAir Bank
2.Sjednání půjčky, konsolidace, kontokorentu plně onlineMONETA Money Bank
3.Online půjčka České spořitelnyČeská spořitelna
Nebankovní úvěry
1.Půjčka COFIDISCOFIDIS
2.KamaliHome Credit
3.Financování CHYTŘEVolkswagen Financial Services
Podnikatelské úvěry
1.Fio podnikatelský úvěrFio banka
2.Úvěr pro ženy podnikatelky se zároukou EIFMONETA Money bank
3.Podnikatelský profi úvěrKomerční banka
Platební karty
1.Virtuální George KartaČeská spořitelna
2.ČSOB Premium KartaČeskoslovenská obchodní banka
3.Zlatá karta Equa bankEqua bank
Životní pojištění
1.Životní pojištění NA PŘÁNÍKooperativa pojišťovna
2.Allianz ŽIVOTAllianz pojišťovna
3.NEON LIFEČeská podnikatelská pojišťovna
Neživotní pojištění
1.Autopojištění NAMÍRUKooperativa pojišťovna
2.Autopojištění Combi Plus IVČeská podnikatelská pojišťovna
3.Allianz MůjDomovAllianz pojišťovna
Cestovní pojištění (ocenění v rámci kategorie Neživotní pojištění)
1.Cestovní pojištěníUNIQA pojišťovna
2.Cestovko od DirectuDIRECT pojišťovna
3.Cestovní pojištěníUnion pojišťovna
Podílové fondy
1.Amundi Funds Pioneer Fund – A CZK HgdAmundi investiční společnost
2.BNP Paribas AquaBNP Paribas Asset Management
3.BNP Paribas Disruptive TechnologyBNP Paribas Asset Management
Penzijní spoření
1.Conseq globální akciový účastnický fondConseq penzijní společnost
2.ZENITConseq penzijní společnost
3.Penzijní spoření s ČSČeská spořitelna – penzijní společnost
On-line aplikace
1.Mobilní aplikace My AirAir Bank
2.Aplikace nová MONETA Smart Banka MONETA Money Bank
3.George v mobiluČeská spořitelna
Obchodování s cennými papíry
1.Fio e-BrokerFio banka
2.WebTrader Patria FinancePatria Finance
3.SaxoTraderGOSAXO Bank A/S
 FinTech 
 1.PortuPortu
 2.RogerRoger
 3.TwistoTwisto
 Novinka roku
1.Online hypotéka od MonetyMONETA Money Bank
2.Aplikace nová MONETA Smart BankaMONETA Money Bank
3.Jednorázová virtuální kartaČeská spořitelna
Zelená koruna
1.Půjčka na udržitelné technologieKomerční banka
2.Hypotéka na úsporné bydlení – podpora energeticky šetrného bydlení od ČSOBČeskoslovenská obchodní banka
3.Amundi Multi-Asset Sustainable FutureAmundi investiční společnosti

Kategorie pro podnikatele

Podnikatelské účty
1.Konto PRO podnikáníMONETA Money Bank
2.Fio podnikatelský účet bez poplatkůFio banka
3.CHYTRÝ účetRaiffeisenbank
Leasing
1.Operativní leasingČSOB Leasing
2.Profi AutoKomerční banka     
3.ČSOB AUTOPŮJČKA powered by ČSOB LEASINGČSOB Leasing
Pojištění pro podnikatele
1.Pojištění podnikatelů a průmysluČeská podnikatelská pojišťovna
2.TRENDKooperativa pojišťovna
3.Pojištění odpovědnosti za újmu v segmentu průmyslových rizikKooperativa pojišťovna
Podnikatelské úvěry
1.Fio podnikatelský úvěrFio banka
2.Úvěr pro ženy podnikatelky se zárukou EIFMONETA Money Bank
3.Podnikatelský profi úvěr Komerční banka

Ankety

Cena veřejnosti
1.Aplikace nová MONETA Smart BankaMONETA Money Bank
2.Běžný účet Tom PlusMONETA Money Bank
3.ČSOB Smart s jedinečnou virtuální asistentkou KateČeskoslovenská obchodní banka
Cena podnikatelů
1.ProfiPlánGenerali Česká
2.Podnikatelská kreditní karta onlineMONETA Money Bank
3.Spořicí účty pro živnostníky a firmyMONETA Money Bank
Cena za společenskou odpovědnost
1.Abeceda peněz od České spořitelnyČeská spořitelna
2.Aplikace Filip a Filipova olympiáda od ČSOBČeskoslovenská obchodní banka
3.Komunitní grantový program Dokážeme vícČeská spořitelna

Akademik roku

Kateřina Lhotská

Akademici 20 let

Jaroslav Daňhel

Petr Doucek

Martin Hanzlík

Jana Chuchvalcová

Tomáš Macků

Miroslav Ševčík