ECB doručila jestřábí „cut“

ECB podle očekávání poprvé od roku 2019 snížila úrokové sazby, a to o 25 bb. V nové prognóze byla celková i jádrová inflace pro letošní i příští rok revidována směrem nahoru. Celková inflace podle ní letos dosáhne v průměru 2,5 % (+0,2 pb), jádrová 2,8 % (+0,2 pb). Nad cílem by měla dynamika obou cenových indexů zůstat i v příštím roce, kdy ECB očekává jejich růst o 2,2 %. Vzestupnou revizi zaznamenal také letošní růst HDP eurozóny (z 0,6 % na 0,9 %).

Vzhledem k proinflačnímu vyznění posledních dat a přehodnocení prognózy byla tisková konference poměrně opatrná. Prezidentka Lagardeová potvrdila potřebu držet měnové podmínky utažené. Další kroky stejně jako dosud podmiňuje novými daty.

Trhy si zasedání vyložily jako lehce jestřábí. Eurové tržní úrokové sazby rostly o zhruba 4 bb. Do konce roku zaceňují tržní instrumenty necelé dvojí 25bodové snížení sazeb ECB. My očekáváme další „cut“ o 25 bb v září. Obáváme se však, že dynamika mezd nemusí klesat tak rychle, jak se v současnosti předpokládá, což by ohrozilo prosincové snížení.

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka