Rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby o 50 bodů může dočasně zastavit posilování eura
Evropská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů a vrátila se tak k tempu, se kterým proces zvyšování sazeb letos v červenci započala. Inflace v eurozóně v listopadu sice klesla z 10,6 % na rovných 10 %, jádrová inflace však zůstala u rekordně vysoké úrovně 5 %. To naznačuje, že cenové tlaky očištěné o volatilní složky zůstávají stále silné.
Také ekonomické údaje z eurozóny se drží lépe, než se očekávalo. Trh práce je napjatý, o čemž svědčí rekordně nízká nezaměstnanost, a údaj o růstu HDP ve třetím čtvrtletí byl nedávno revidován směrem nahoru na +0,3 % oproti předběžnému údaji +0,2 %. Aktuálnější a výhledové indexy PMI v říjnu a listopadu rovněž překonaly očekávání a odpovídají pouze mírnému poklesu.
Zvýšení sazeb o 50 bazických bodů otevírá dveře pro kvantitativní zpřísňování
Vzhledem k tomu, že ECB zvýšila úrokovou sazbu pouze o 50 bazických bodů, zvyšuje se podle nás pravděpodobnost rychlejšího nástupu procesu kvantitativního zpřísňování, tedy snižování celkového objemu dluhopisů držených Evropskou centrální bankou. Bližší informace ECB pravděpodobně poskytne na aktuální tiskové konferenci, kde by měla představit alespoň rámcový plán toho, jak hodlá objem držených dluhopisů snížit.
Euro čeká zvýšená volatilita, střednědobě by mělo udržet nedávné zisky
Euro nyní čeká pravděpodobně období zvýšené volatility. Vzhledem k tomu, že od svých nedávných minim posílilo o více než 10 %, část investorů může začít po mírnějším zvýšení sazeb ze strany ECB vybírat své zisky. Na druhé straně bude euro těžit z očekávaného kvantitativního zpřísňování i z faktu, že ECB bude velmi pravděpodobně pokračovat ve zpřísňování sazeb déle než americký FED. Euro by tak podle našeho názoru mělo nakonec své nedávné zisky udržet a výhledově nadále posilovat.
Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko