Setkání elitních finančních poradců se odehrálo na výroční konferenci EFPA v nádherných kulisách Španělského sálu na Pražském Hradě.
Setkání elitních finančních poradců konstatovalo další úspěšné zkvalitňování českého trhu finančního poradenství – EFPA má nyní 1001 členů.
Standardizace oboru
To je možná zásadní směr a cílem EFPA ČR je podporovat a zavést evropské kvalifikační a etické standardy do služeb ve finančním poradenství v ČR a na Slovensku. EFPA ČR je institucí akreditovanou ČNB pro pořádání zkoušek odborné způsobilosti pro makléře, investiční a finanční poradce a zprostředkovatele.
Vzdělání, kvalifikace, profesionalizace
Zájmové sdružení právnických osob EFPA ČR bylo založeno v roce 2010 a je součástí evropské sítě EFPA Europe. Ta je nejrespektovanější evropskou organizací udělující certifikáty v oblasti finančního poradenství a plánování (EFA – European Financial Advisor a EFP – European Financial Planner).
EFPA ČR sdružuje špičkové poradce na českém trhu, zajišťuje jejich další vzdělávání a rozvoj, udržuje etický kodex. Členové Rady EFPA a jejích komisí se podílí na tvorbě metodik a v rámci pracovních skupin i legislativních předpisů. Vytváří tak prostředí pro zkvalitňování českého trhu finančního poradenství.
EFPA má nyní 1001 členů: 45 EFP – European Financial Planner, 409 EFA – European Financial Advisor, 547 PFP – Poradce finančního plánování (předstupeň pro zkoušku EFA).
Testy zdarma
Kvalifikace a vzdělávání jsou v oboru stále důležitější. Kdo o titulech EFPA zatím jen přemýšlí, může se podívat na web, kde se hned na první na liště kliknutím dostanete do houští všech čtyř oblastí zkoušek jednotlivých stupňů odborností.
A protože času je stále málo, nabízí i verzi „Efektivní dril“, což jsou sady testů ke každé variantě zkoušky, ale obsahující jen ty „těžké“ otázky. Tedy ty, které jsou obtížné obecně pro většinu účastníků zkoušek.
Poznání a pochopení
Jedním nejpodnětnějších byl možná trochu překvapivý příspěvek Tomáše Sedláčka s trochu záhadným podtitulem „makrofilosofie trhů“ s dalším odkazem na varovnou knihu kvantitativního analytika z Wall Street Cathy O’Neila Weapons of Math Destruction, který se často parafrázuje jako Zbraně matematického ničení. Které to jsou? Algoritmy – aneb: Vítejte na temné straně Big Data. Nebezpečí spočívá v potenciální schopnosti utvářet nějakou fabrikovanou (umělou, fiktivní) realitu, které podsouvají takovou pseudorealitu (třeba i úmyslně) lidem a společnosti natolik, že může jít o „toxický koktejl pro demokracii“.
Tomáš Sedláček však začal svůj příspěvek „burzovním“ nadhledem – jak dlouhé anebo prudké jsou výkyvy na trzích při různých příčinách. Po analýze dlouhodobější minulosti akciových trhů ale přešel do „vyšší úrovně abstrakce“. Vlastně jak ze základních úrovní (materiálních) faktů posouvat poznání na abstraktnější rovinu a nezapomenout na tu nejvyšší – duševní. V podstatě tedy jak chopit, tedy situaci nebo jev uchopit a až poté je možno jej po-chopit. Podobně můžeme pojmout i proces znát a teprve poté jej i po-znat.
Daňová posmutnělost
Velmi sledovaný byl „daňový“ blok ředitelky Simony Hornochové, generální ředitelky Finanční správy ČR a v letech 2014–2015 náměstkyně ministra financí ČR pro oblast daní a cel. Mimo jiné členka prezidia Komory daňových poradců se s experty z Deloitte věnovala novinkám i pro rok 2025. O tom, jak funguje tzv. ADIS (Automatizovaný daňový informační systém) jako systém veřejné správy asi vypovídá nejlépe ono archaické první slovo v názvu.
Další diskutovaným tématem bylo riziko daňového řešení, „přilepeného“ k naší lokalizaci evropského nařízení MiCA (zákona o digitalizaci finančního trhu) v případě možností osvobození výnosů z kryptoaktiv.
Petr Fejtek