Ekonomická důvěra se u firem zlepšila, u domácnosti však dále citelně propadla

ČSÚ v úterý 24. května zveřejnil indikátory důvěry za květen. Ty vykázaly zlepšení zejména v průmyslu a v obchodu, naopak u spotřebitelů důvěra dále propadla a je nejhorší za posledních deset let a zároveň patří mezi nejslabší v historii sledování dat od roku 1998 (graf 1).

Citelnější zlepšení důvěry v průmyslu zároveň není taženo zlepšením současné situace, ale pouze snížením zásob a optimistickým očekáváním pro příští měsíce, což se v současné nejistotě nemusí naplnit. V obchodě se sice zlepšila současné situace, ale očekávání do budoucna se zhoršila. To je vzhledem k propadu důvěry domácností logické, jelikož ta předznamenává citelnější zpomalení spotřeby domácností. Dnešní indikátory sice vyznívají pro firemní sektor optimističtěji, růst důvěry je však stejně jako v minulém měsíci v průmyslu tažen zejména budoucím optimistickým očekáváním, což je  potřeba v současné situace brát s rezervou.

Důvěra domácností v květnu dále citelně propadla a je nejnižší za posledních deset let.  Zároveň však patří mezi nejslabší v celé historii časové řady od roku 1998. Oproti dubnuse dále zvýšil podíl domácností, které očekávají zhoršení ekonomické situace i zhoršení své vlastní finanční situace v průběhu 1 roku. Tyto dílčí indikátory jsou dokonce nejhorší v historii časové řady od konce 90. let. Větší část domácností také považuje svou současnou finanční situaci za horší, než byla před rokem. Obavy z růstu nezaměstnanosti se v květnu také mírně zvýšily, ale jsou obdobné jako závěrem minulého roku a v kontextu ostatních indikátorů je lze považovat za spíše mírné (graf 2). Obavy domácností z růstu cen oproti předešlým dvěma měsícům mírně poklesly, jsou však stále nejvyšší od února letošního roku.

Důvěra mezi podnikateli v květnu vzrostla, a to v průmyslu a  maloobchodu, zatímco ve stavebnictví mírně poklesla a ve službách stagnovala. Hlavní zlepšení podnikatelské důvěry však bylo taženo průmyslem, kde se projevil pokles zásob (v metodice důvěry to situaci zlepšuje) a zároveň se výrazněji zlepšilo očekávání výroby v příštích měsících, což bylo taženo především automobilovým průmyslem. Očekávané zlepšení v průmyslu se však vzhledem k současným nejistotám nemusí naplnit a je potřeba tak brát tato čísla s rezervou. Tlaky indikující plošný růst cen pokračují, ačkoli se (až na stavebnictví) oproti dubnu nepatrně snížil počet firem očekávající další růst prodejních cen (graf 3). V případě stavebnictví podíl naopak dosáhl nového maxima.

Co z toho plyne: Ačkoli firemní sektor se z pohledu důvěry relativně drží a navzdory očekávaní se důvěra ve firemní sektoru mírně zlepšuje, hlavní obavy v tuto chvíli představují čísla u domácností. Ta v březnu skokově propadla na nejnižší úroveň od krize z let 2012/13, nicméně a v dubnu a květnu se obavy domácností z budoucího vývoje dále zhoršují a jejich důvěra se dále propadala. Ta tak nyní paří mezi nejslabší od konce devadesátých let a signalizuje, jak citelně současná situace na domácností doléhá. Přitom to nejhorší z pohledu cen energií pro domácnosti a růstu cen potravin je teprve před námi.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA