Ekonomika v útlumu

Česká ekonomika zamířila do recese

Podle aktuálně zveřejněných výsledků statistického úřadu česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 %, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, které se musejí vypořádávat s rekordním propadem reálné kupní síly. Jde o důsledek dvouciferné inflace, která prozatím ve třetím čtvrtletí kulminovala.

Pozitivní zprávou je nepochybně meziroční růst investic, zvlášť v časech, kdy jsou peníze na naše poměry nebývale drahé. Energetická drahota se nicméně stala katalyzátorem investic v oblasti energetiky a úspor energií. Naproti tomu útlum zažívá bytová výstavba, která v předstihu reaguje na ochlazování realitního trhu.

Už se dá opět hovořit o dvourychlostní ekonomice, kde na jedné straně vidíme odvětví a obory pod tlakem energetických nákladů a slábnoucí poptávky, zatímco na druhé straně stojí především automobilový průmysl s balíkem nevyřízených objednávek z předchozích měsíců.

S velkou pravděpodobností se už dá mluvit o recesi, protože od posledního čtvrtletí letošního roku můžeme čekat hospodářský růst jen stěží. Inflace bude navíc trápit domácnosti i firmy minimálně po celé první pololetí roku 2023, takže naděje na viditelnější zlepšení ekonomické situace se posouvají až do období druhého pololetí.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS