Aktuální data Evropské komise naznačují mírné zlepšení nálad podnikatelského sektoru. Hovořit o nějakém všeobecném optimismu je ovšem velmi předčasné.
K nějakému dlouhodobému normálu má totiž situace v sekundárních odvětvích ještě hodně daleko. Vidět je to především na průmyslu, kde sice rovněž došlo ke zlepšení sentimentu, avšak míra pesimismu zůstává stále velmi vysoká. S mírou pesimismu koreluje i plánované omezování zaměstnanosti v průmyslových firmám, které čelí slabé poptávce i mj. díky klesající vlastní konkurenceschopnosti.
V pozitivním rozpoložení jsou podnikatelé ve službách a obchodě, kde je ovšem v posledním měsíci vidět jejich vlastní pochybnosti, jestli se jim podaří udržet dosavadní pozitivní směr. Proto nepřekvapí, že i zde posiluje přesvědčení o nutnosti snižovat počty zaměstnanců. Jediný, kdo chce evidentně nabírat, jsou obchody.
Celkově jsou výsledky evropského sentimentu stále poměrně slabé a nenapovídají nic o počínající konjunktuře. Stále to vypadá na přešlapování na místě, které sice mohou díky nízkým srovnávacím základům překrývat meziroční tempa, ale rozhodně o nějaké akceleraci hospodářství nemůže být řeč. Zvlášť když nad EU visí hrozba amerických cel a tolik odsuzovaná fosilní paliva stále dostatečně nezlevňují.
Ekonomika EU bude muset i nadále spoléhat především na své spotřebitele a doufat, že se časem rozjede nejenom export, ale především i domácí investice. Vzhledem k přetrvávající zvýšené nejistotě podnikatelů, to ovšem minimálně v privátní sféře zůstává málo pravděpodobné.
V krátkosti se lze podívat i na data z Česka, na kterých je vidět, jak se plní zakázkové knihy. Spokojenost je patrná snad jen u potravinářských firem, telekomunikací a cestovních kanceláří. Mizerné hodnocení zakázek naproti tomu panuje u výrobců elektroniky, strojírenských a dopravních firem. Není to zrovna povzbudivý začátek nového roku.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS