Časopis pro profesionální finanční poradce

Fed pokračuje ve zvyšování sazeb

Fed The Federal Reserve System The Central Banking System Of Th
FED The Federal Reserve System the central banking system of the United States of America.

Ty by se mohly dostat nad plánovanou úroveň

Inflace v USA vykázala třetí měsíc po sobě mírné známky poklesu, avšak stále se dle očekávání mohutně nachází nad 2 % inflačním cílem Fedu, což rozhodně není uspokojivé. Americká centrální banka tak včera již počtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů na rozmezí 3,75 % až 4 % ve snaze snížit poptávku po zboží a službách. Na dalším zasedání v prosinci chce Fed zvyšovat mírněji, bude však záležet na vývoji inflace a důležitých makrodatech z trhu práce.

Inflace v USA opět mírně klesla, ale nepotěšila

Oproti srpnu klesla zářijová inflace o desetinu na 8,2 %. Trh byl však lehce optimističtější, když čekal pokles na 8,1 %. Její přetrvávající vysoká hodnota tak tvůrce měnové politiky nadále utvrdila ve svém jestřábím postoji ohledně zvyšování sazeb. Hnacími motory inflace ve Spojených státech byly dle očekávání ceny energií (19,8 %) a potravin (11,2 %), které ve srovnání se srpnem vykázaly pomalejší tempo růstu. V předchozím měsíci byly energie meziročně dražší o 23,8 % a potraviny o 11,4 %.

Trh znepokojil především vývoj jádrové inflace, ve které nejsou započítány ceny energií a potravin. Tu se v září zchladit nepodařilo a ve srovnání se srpnovými 6,3 % meziměsíčně vzrostla na 6,6 %.

Šéf Fedu Jerome Powell včera při své tiskové konferenci uvedl, že sazby budou muset jít výše, než se původně předpokládalo, což by již znamenalo hranici 5 %. Fed však vezme do úvahy zpoždění, se kterým měnová politika inflaci a ekonomiku ovlivňuje.

Před nadcházejícím prosincovým zasedáním budou zveřejněna důležitá makrodata, která budou mít na rozhodnutí o sazbách zásadní vliv. Powell dodal, že další zvýšení může být mírnější, ale zdůraznil, že uvažovat o pauze ve zvyšování sazeb zatím nepřipadá v úvahu.

Napjatý trh práce a růst HDP ke zvyšování sazeb podněcuje

Trh práce v USA je zatím nadále velmi silný, a v září rozhodně nevykázal známky ochlazení. Poptávka po pracovnících stále převyšuje počet nezaměstnaných, kteří hledají práci. Počet nezaměstnaných v USA v září dosáhl 5,75 milionu, otevřelo se však 10,7 milionu pracovních míst. Pracovní trh tak zatím stále nesignalizuje, že by se v USA měla rapidně zvýšit nezaměstnanost, což podpořilo obavy o další agresivní zvyšování sazeb ze strany Fedu. Americké firmy mají zkrátka nadále zájem o nové pracovníky, a to i přes tlaky na růst mezd a drahé peníze.

Jestřábí rétoriku americké centrální banky může živit i růst amerického HDP, který zvrátil klesající trend z první poloviny roku, když ve třetím kvartálu vzrostl o 2,6 % nad očekávání. Tento růst však nutně neznamená, že se USA automaticky vyhne recesi.

Sazby zvyšovala i ECB

Oproti srpnovým 9,1 % se inflace v eurozóně zvýšila na 9,9 %, čemuž negativně dopomohl především 40% růst cen energií, tedy hlavně zemního plynu a elektřiny. Potraviny rostly tempem 11,8 %. Problémem nadále zůstávají dodavatelské řetězce, ale i obnovená poptávka po propuknuté pandemii, kterou chce ECB snížit.

Rada guvernérů se tak potřetí za sebou rozhodla zvýšit sazby o 75 bazických bodů, stejně jako na předchozím zasedání v září. S účinností od 2. listopadu se tak hlavní sazba posunula na 2 % a depozitní na 1,5 %.

Vysoká inflace zkrátka snižuje reálné příjmy obyvatel a vyvolává tlak na růst nákladů podniků. Rada guvernérů je proto připravena využít veškeré nástroje k tomu, aby navrátila inflace dosáhla svého střednědobého cíle v podobě 2 %, stejně jako americký Fed.

Marek Pokorný, analytik Portu

Aktuální číslo
Objednat »