Fed zvedl sazby

„Americký Fed zvedl klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 procenta v souladu s očekáváním trhů a poskytl ekonomické projekce do budoucích let,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Ve středu večer úředníci amerického Fedu zveřejnili své rozhodnutí ohledně změny klíčových úrokových sazeb a také publikovali tzv. Summary of Economic Projections (SEP). Trhy očekávaly převážně 0,25% zvýšení úrokových sazeb, a toho se také dočkaly. Klíčová úroková sazba ve Spojených státech tak nově činí 4,75 % – 5,0 %.

SEP – shrnutí ekonomické prognózy členů Fedu

Tento dokument poskytuje ucelený pohled na individuální projekce členů Fedu a informuje o změnách, oproti minulému SEPu, který byl zveřejněn v prosinci 2022. Úředníci mírně zhoršili svá očekávání ohledně tempa růstu reálného hrubého domácího produktu Spojených států v dalších třech letech. Letos avizují růst o pouhých 0,4 %. Nezaměstnanost bude letos podle nové projekce jen zanedbatelně vyšší, než prosincový odhad a to 4,6 %. Také očekávají mírně odolnější inflaci, podle preferovaných indikátorů PCE a Core PCE. Odhady bankéřů ohledně terminální hodnoty úrokové sazby jsou jen mírně vyšší. Letos je to 5,1 % (žádná změna oproti prosinci), příští rok 4,3 % a v roce 2025 se jedná o 3,1 %. Postoj úředníků by se tak dal interpretovat jako lehce přísnější než při prosincové prognóze.