Fincentrum Hypoindex červen 2021: Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy

Ilustrační foto, zdroj Hyponamíru.cz

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. „V prvním pololetí sjednaly banky hypotéky za rekordních 224 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu povyskočila na 2,13 % p. a.,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla v červnu o dalších 7 bazických bodu. Banky v červnu půjčovaly hypotéky s průměrnou sazbou 2,13 % p. a.

„Červen opět zamával s čísly na hypotečním trhu. Po dubnu a květnu, kdy to vypadalo, že se trh začíná pomalu ochlazovat, dochází opět k růstu všech sledovaných hodnot. Z nich asi nejsledovanější je průměrná sazba poskytnutých hypoték, která v červnu dosáhla hodnoty 2,13 % p. a. To znamená, že tuto sazbu obdrželi ti klienti, kteří podali své žádosti v průběhu měsíců dubna, května a snad v některých případech i na začátku června – a hlavně stihli své smlouvy s bankou podepsat do konce června,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zdražování hypoték navíc v posledních měsících zrychlilo. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky. „Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 % vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl Jiří Sýkora.

Fincentrum Hypoindex za červen 2021. Zdroj: Fincentrum Hypoindex (http://hypoindex.cz/)

Sazbám navzdory objemy opět rostou

Růst úrokových sazeb zatím hypoteční trh nezbrzdil. V červnu sjednaly banky hypotéky téměř za 44,5 miliardy korun. Rekord tak stále drží březen s objemem poskytnutých hypoték ve výši 44,723 miliardy korun.

„Objem prodaných hypoték s hodnotou 44,473 miliardy korun je po letošním březnu druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu,“ řekl Jiří Sýkora.

Do banky si v červnu přišlo pro hypotéku 14 069 klientů. Ve srovnání s květnem vzrostl počet poskytnutých hypoték o 1085 a meziročně dokonce o 6448 kusů. Letošní červen je tak co do počtu poskytnutých hypoték třetím nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu. Prvenství zatím drží letošní březen s 14 401 sjednaných hypoték a druhé místo listopad 2016, kdy si hypotéku sjednalo 14 386 lidí.

Nejúspěšnější pololetí v historii

Za první pololetí letošního roku sjednaly banky hypotéky v podobném objemu jako v letech 2016 a 2017 za celý rok, kdy celkový objem překročil 225 miliard korun. Letos se za pouhých šest měsíců roku objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 223,786 miliardy korun.

Počty a objemy hypotečních úvěrů sjednaných od ledna do června v letech 2015 až 2021. Zdroj: Fincentrum Hypoindex (http://hypoindex.cz/)

„Vzhledem k tomu, že banky stále nestíhají vyřizovat žádosti o hypotéku, může již červenec potvrdit nový rekordní rok. Rekord zatím drží loňský rok, kdy banky poskytly hypotéky za více než 254 miliard korun. Bankám tak k pokoření ročního rekordu zbývá uzavřít hypoteční smlouvy již jen zhruba za 30 miliard korun,“ komentuje Jiří Sýkora.

Srovnání celkových počtů a objemů hypoték v minulých letech. Zdroj: Fincentrum Hypoindex (http://hypoindex.cz/)

Průměrná hypotéka opět roste

„Průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru v květnu sice mírně poklesla, v červnu ale opět vzrostla, a to na 3 161 080 korun. Za posledních 12 měsíců se již zvýšila o více než 400 tisíc korun. K tomu samozřejmě přispívá i situace ve stavebnictví, která se sice v posledních měsících mírně zlepšovala, ale k otočení trendu zdražování nemovitostí to stále nestačí,“ dodal Jiří Sýkora.

Růst sazeb není u konce

Červnovým navýšením základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 % ale Česká národní banka (ČNB) letošní cyklus zvyšování sazeb pouze odstartovala. V souladu s prognózou by mělo letos dojít ještě ke dvojímu zvýšení základních sazeb. To v kombinaci s rostoucí cenou zdrojů zcela jistě povede k dalšímu růstu hypotečních sazeb.

„Ani vyšší sazby a rostoucí ceny nemovitostí přesto letos zřejmě hypoteční trh příliš neutlumí. Z uvedených čísel a ze současných prohlášení bank o zahlcenosti jejich hypotečních schvalovacích procesů je jasné, že počty a objemy poskytnutých hypotečních úvěrů i nadále porostou. Poprvé v historii by tak letos mohla padnout hranice 300 miliard korun sjednaných hypoték za rok,“ řekl Jiří Sýkora.

Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex červen 2021. Zdroj: Fincentrum Hypoindex (http://hypoindex.cz/)

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX