Firmám se vrací optimismus

Pomáhají poptávka a pokles cen energií

Nálada českých firem a podnikatelů se vrací do období před příchodem pandemie covid-19. Optimismus podporují sílící poptávka zákazníků a zmírnění rizik spojených s cenami energií a vývojem ekonomiky. Roste také zájem investovat a rozšiřovat podnikání, vyplývá z aktuálního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

Hodnota Indexu očekávání firem ve srovnání s loňským podzimem vyskočila o 19,4 bodu na 3,7 bodu. Index se vrátil do kladného pole poprvé od podzimu 2021. „Z výsledků je patrné, že firmy po předchozích letech spojených s uzavíráním provozů nebo energetickou krizí mají chuť opět normálně podnikat a rozvíjet se, aby zůstaly konkurenceschopné. Firmy přestály hlavní topnou sezónu a ceny energií konečně začínají postupně klesat, což se projevilo i na poklesu indexu rizika na 2,5leté minimum,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Růst poptávky ve druhém čtvrtletí očekává polovina respondentů průzkumu, tedy o 12procentních bodů víc než minule. Zvýšení investic pro letošek předpokládá 44 procent firem a podnikatelů, což je nejvíce od podzimu 2019. „Výsledky jarního kola měření Indexu očekávání firem znovu potvrzují, že respondenti dokážou dobře číst a interpretovat dostupná makroekonomická data. Celkový index i jeho komponenty reflektují obrat ekonomiky příznivým směrem, zároveň však i jistou křehkost pozitivního vývoje, způsobenou setrvalou přítomností některých rizik,“ uvádí Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Optimismus i na Slovensku

Slovenský Index očekávání firem od loňského podzimu vyrostl o 14 bodů na 4,4 bodu. „Slovenská ekonomika sa na prelome rokov úspešne vyhla recesii. Energetická kríza ustupuje, ceny energií klesajú a firmy opäť zvažujú investície. Inflácia začína ustupovať a tak je čas sa znova pozerať na budúcnosť o niečo optimistickejšie,“ shrnuje Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB Slovensko.

Index rizik

Index sledující rizika klesl na zatím nejnižší úroveň od roku 2021. Pro takřka tři pětiny firem a podnikatelů jsou teď hlavními riziky růst cen včetně energií a vývoj ekonomiky, ovšem ještě na podzim se stejných rizik obávalo téměř 70 procent dotazovaných. Bezmála polovina firem si pak stěžuje na nedostatek zaměstnanců. Nejvíce ohrožená se cítí odvětví zemědělství, zpracovatelského průmyslu nebo logistiky.

Index očekávání firem

Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého lze od roku 2013 sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě sledování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování českých firem a podnikatelů se konalo letos v březnu a dubnu.