Časopis pro profesionální finanční poradce

Guvernér ČNB by měl rád bitcoin v devizových rezervách, šéfka ECB je proti

Close up of golden bitcoins on a dark reflective surface and the histogram of decreasing crypto in the background
Zdroj: Freepik

ČNB zpracuje analýzu možných investic do dalších tříd aktiv, rozhodla na dnešním jednání bankovní rada. Guvernér ČNB Aleš Michl uvedl tento týden pro Financial Times možnost zařadit bitcoin do devizových rezerv centrální banky.

Centrální banka zdůraznila, že do vyhodnocení závěrů analýzy nebude měnit nastavení devizových rezerv. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová však dnes na tiskové konferenci v reakci na Michlova slova vyjádřila přesvědčení, že žádná členská země Evropské unie bitcoin do svých rezerv nezařadí.

„V rámci strategie správy devizových rezerv centrální banka v posledních dvou letech posiluje diverzifikaci svých investic. Na návrh guvernéra Aleše Michla ČNB posoudí, zda by bylo z hlediska diverzifikace a výnosu vhodné devizové rezervy rozšířit také o investice do dalších tříd aktiv,“ uvedla centrální banka. Termín, do kdy bude analýza zpracována, ČNB nezveřejnila.

Michl ve středečním rozhovoru s listem Financial Times uvedl, že předloží bankovní radě plán investic do bitcoinu. Pokud bude schválen, mohly by bitcoiny nakonec mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu Kč), podíl až pět procent.

Lagardeová dnes prohlásila, že rezervy musejí být likvidní a bezpečné a neměly by být zatíženy podezřením na praní špinavých peněz či další kriminální aktivity. S Michlem o tom podle svých slov už mluvila. „Se svým kolegou z České republiky jsem hovořila a nechávám na něm, aby činil prohlášení podle své vůle,“ uvedla šéfka ECB: „Jsem si však jistá, že je stejně jako my všichni přesvědčený o potřebě mít likvidní a bezpečné rezervy.“

I analytici v reakci na návrh guvernéra ČNB upozorňovali na to, že bitcoin je výrazně rizikové aktivum, což by mohlo být při jeho zařazení do rezerv problematické. Zároveň by se podle nich mohla ČNB dostávat do určitého střetu právě s Evropskou centrální bankou, která označuje vnitřní hodnotu bitcoinu za nulovou. Zároveň by ale krok ČNB mohl bitcoin posunout více mezi běžná investiční aktiva.

Zdrženlivě se k možnému zařazení bitcoinu do devizových rezerv staví také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj by centrální banka měla být symbolem stability a bitcoin není stabilní aktivum. Zdůraznil ale, že rozhodnutí o tomto kroku bude na bankovní radě ČNB.

Bitcoin je nejznámější světová kryptoměna. Za poslední rok zvýšil cenu o 134 procent a v současnosti se obchoduje okolo 101 000 dolarů. V lednu dosáhl rekordních 109 000 dolarů. Do svých devizových rezerv zatím bitcoin zařadily pouze Salvador a Bhútán.

ČTK

Aktuální číslo
Objednat »