Hitem letošního roku zřejmě budou investice

Majitel SAB Servis Mojmír Urbánek

Finančněporadenským společnostem se loni i podle aktuálně zveřejňovaných výsledků velmi dařilo. Pro letošní rok vidí shodně velký potenciál v oblasti investic a komplexního poradenství, stále více se také orientují na segment realit, rovněž pokračují v digitalizaci svých nástrojů. Výsledky prvního kvartálu se podle všeho vyvíjejí zatím také velmi slibně.

Na to, jak se vede SAB Servisu a jaké jsou plány a cíle na letošní rok, jsme se zeptali Mojmíra Urbánka, generálního ředitele a majitele společnosti.

1. Jaké jsou vaše výsledky za rok 2020, ve kterých segmentech jste rostli nejrychleji a kde se vám naopak dařilo méně? Jak se vyvíjí čísla v prvním čtvrtletí letošního roku?

Ve velikosti provizního obratu jsme vyrostli o 33 % a dosáhli úrovně 585 milionů korun. Nejvíce jsme rostli v segmentu úvěrů. Našim partnerům se podařilo sjednat dvojnásobný objem úvěrů v celkové výši 15 miliard korun. Dařilo se nám také v investicích (48% růst) a neživotním pojištění (nárůst o 39 %). Naopak v životním pojištění jsme rostli pouze o 2 %, což vzhledem k příchodu nových firem a poradců znamená reálně propad, který „pokryla“ naše akviziční činnost.

Na letošní rok máme cíl dosáhnout provizního obratu na úrovni 700 milionů korun a čísla za první dva měsíce naznačují, že je to cíl reálný, přestože počítáme se zhoršením trhu s hypotečními úvěry.

Rozhovor Mojmír Urbánek
Majitel SAB Servis Mojmír Urbánek

2. V jakých segmentech trhu vidíte – pro vaši práci – největší (růstový) potenciál pro tento rok? Hypotéky už asi další rekord netrhnou, pojištění není zrovna sexy, co tedy s investicemi? Nebo se ve své strategii zaměříte ještě na něco dalšího?

Nesnažíme se firmu rozvíjet jen podle krátkodobých trendů, ale nabídnout lídrům a jejich poradcům nástroje pro komplexní práci s klientem. Letos nás tak čeká především práce v oblasti investic. Máme vymyšlený reporting, budeme se propojovat s jednou zahraniční fondovou platformou a poradcům nabídneme také Edwarda Viktora Hostinského.

Zároveň připravujeme nabídnout klientům investice do Bitcoinu jako doplněk portfolia. Máme statistiky, které ukazují, že Bitcoin při zastoupení v dynamickém portfoliu na úrovních kolem 1 % zvyšuje výnos, a přitom snižuje volatilitu, protože není korelovaný s akciemi. Hlavně ale v této oblasti nabídneme poradcům vzdělávání, neboť jde o velmi rizikovou oblast s možnou velkou informační asymetrií mezi zprostředkovatelem a koncovým klientem.

A v neposlední řadě dále pracujeme na nástroji, který umožní poradcům propojovat se s menšími lokálními realitními kancelářemi a také se rychle vrháme na problematiku BankID.