Hodnota největších světových firem propadla

Tržní kapitalizace stovky nejhodnotnějších světových firem propadla za poslední rok nejvíce od finanční krize v roce 2009. Pořadí největších světových firem z hlediska tržní kapitalizace se nezměnilo, vyplývá z aktuální studie PwC Global Top 100 Companies.

● Tržní kapitalizace největších světových firem propadla za poslední rok o 11 % pod 4 biliony dolarů

● Jedná se o první propad od malého snížení hodnoty v roce 2016 a největší pokles od pádu v roce 2009

● Jediným růstovým regionem je v tuto chvíli Evropa s 10% růstem tržní kapitalizace

● Pořadí největších světových firem podle tržní hodnoty se nemění: v TOP5 zůstávají Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet a Amazon. Nejvíce propadla hodnota Tesly

Tržní hodnota stovky největších světových firem dosáhla ke konci března letošního roku 3,845 bilionu dolarů, meziročně o 11 procent méně, vyplývá z aktuální studie PwC Global 100 Companies. Představuje to první pokles od roku 2016 a největší propad od finanční krize v roce 2009, kdy došlo k pádu o 38 %. „Za poklesem je především loňské výrazné snížení důvěry investorů a utahování fiskální politiky v řadě zemí. Slušný růst v letošním prvním čtvrtletí tyto předchozí ztráty nedokázal zvrátit,“ vysvětlil ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.

Jediným růstovým regionem zůstává Evropa, největší propad mezi obory mají finance

V Evropě došlo k nárůstu tržní kapitalizace největších firem o 9,5 % na 341 miliard dolarů. Evropa tak v posledním roce byla jediným regionem, kterému se dařilo růst, a to i přes výrazně volatilní makroekonomické prostředí způsobené především válkou na Ukrajině. „Evropské firmy se se všemi aktuálními šoky, ať už je to postcovidová situace nebo válka, dokázaly vypořádat až nečekaně rychle a bez zásadních omezení,“ domnívá se Jan Hadrava.

Nejsilnějším regionem i přes loňský 12% pokles zůstávají i nadále USA, které také mají v Top100 největší zastoupení. Z hlediska oborů byl v posledním roce nejvíce zasažen finanční sektor, kde došlo i k pádům a převzetím některých významných bank. Poprvé v posledních 10 letech se rovněž propadly technologie, byť ty letošek zahájily silným růstem. „Lze tak očekávat, že u technologických firem došlo spíše ke krátkodobému vybírání zisků, dlouhodobě technologické firmy nadále porostou,“ dodal Jan Hadrava s tím, že poměrně překvapivě se dařilo i některým průmyslovým firmám.

Nejhodnotnější firmou zůstává Apple, pořadí v TOP5 se nemění. Propadem roku Tesla

Nejhodnotnější společností podle tržní kapitalizace zůstává i přes 8procentní pokles Apple. Podobný 7procentní pokles zaznamenal i druhý Microsoft, přesto se oběma obrům vedlo lépe než jejich technologickým konkurentům, celý technologický trh totiž propadl o 12 procent. TOP5 největších světových firem doplňují Saudi Aramco, Alphabet a Amazon.

Všechny tři nejsilnější regiony (USA, Saudská Arábie a Čína) přitom v posledním roce ztrácely mezi 11 a 18 procenty. Naopak navzdory makroekonomickým potížím Evropy se dařilo celé řadě evropských firem, výrazně lépe si vedli např. zástupci z Německa, Francie či Dánska. Např. 12% procentní růst zaznamenal německý SAP, skokanem roku se 40% nárůstem hodnoty se stala dánská farmaceutická firma Novo Nordisk.

Vůbec k největšímu poklesu hodnoty mezi TOP100 došlo u Tesly, jejíž tržní kapitalizace se meziročně snížila o 41 %.