Hypoteční aktivita se v únoru zvýšila

Průměrná sazba poklesla na 5,36 %

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu 15,8 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 % (graf 1). Po zohlednění tradiční sezónnosti byl meziměsíční nárůst mírnější, ale i tak dosáhl necelých 10 % (graf 2), což potvrzuje pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022.

image003 (3)
image004 (1)

Z meziročního pohledu se nadále projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data porovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu tak vzrostl v únoru o 100 %. I přes opticky velmi silný meziroční růst posledních měsíců zůstává nadále objem hypoték ve srovnání s dobou před růstem úrokových sazeb slabší a například o čtvrtinu nižší než v únoru roku 2020.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále poklesla z lednových 5,54 % na 5,36 %, meziměsíční pokles o téměř 0,2 pb byl zatím nejvýraznější od začátku poklesu hypotečních sazeb v loňském roce (graf 3). Tento vývoj jde na vrub rychlejšímu poklesu tržních úrokových sazeb, které se v posledních měsících dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022 v důsledku sílícího očekávání poklesu sazeb ze strany centrálních bank. V únoru průměrné tržní úrokové sazby delších splatností v tuzemské ekonomice dále poklesly zhruba o 0,2 pb v závislosti na konkrétní splatnosti (graf 4).

image005 (1)
image006 (1)

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA