Hypoteční sazba v červenci poklesla na 5,8 %

Magnifying glass in front of an open newspaper with paper houses. Concept of rent, search, purchase real estate.

Byla tak nejníž od srpna minulého roku

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v červenci letošního roku hypotéky v celkovém objemu 11,4 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně poklesl o 2,6 mld. Kč, tj. 18 %. Červenec však bývá tradičně jedem z nejslabších měsíců v roce a aktivita na hypotečním trhu je obvykle oproti červnu citelně nižší. Po zohlednění zmíněné sezónnosti objem poskytnutých hypoték v červenci naopak meziměsíčně mírně vzrostl zhruba o 3 %, tj. obdobně jako předešlý měsíc.

image003

I přes uvedené zlepšení hypoteční aktivity v posledních měsících zůstává objem poskytnutých hypoték zhruba poloviční oproti situaci v pololetí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték se tak snížil na 4 %.

image005

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červenci poklesla a dostala se na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. Nachází se tak na úrovni 5,8 %. Úrokové sazby tak v posledních dvou měsících opět klesají, což bylo umožněno postupným – i když stále rozkolísaným – poklesem tržních úrokových sazeb. Jejich průměrná měsíční hodnota však od dubna mírně klesá. V současnosti se nachází na obdobné úrovni jako před měsícem.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA