Hypoteční sazby v září opět mírně poklesly na 5,74 %

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v září letošního roku hypotéky v objemu 13,6 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně poklesl o 0,5 mld. Kč, což představuje oproti srpnu pokles o 3,5 %. Po očištění dat o sezónnost by však objem v září mírně meziměsíčně vzrostl.

image002

Z meziročního pohledu se projevil vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají s velmi slabým zářím minulého roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl o 90 %, zatímco v srpnu nárůst činil 40 %. I přes opticky velmi silné meziroční růsty ale stále zůstává o 50 % nižší než v září roku 2020. Od ledna do září činí meziroční propad 40 %.

image004

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v září dále mírně poklesla na 5,74 %. Zůstává tak nejnižší od července minulého roku, tj. za poslední rok. Úrokové sazby tak v posledních čtyřech měsících opět klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v letošním roce velmi rozkolísané a několikrát se již vystřídalo období jejich růstu a poklesu. Totéž platí i pro vývoj v posledním měsíci, kdy příslušné sazby strmě vzrostly v souvislosti s vývojem úrokových sazeb v zahraničí, začátkem října ale začaly opět klesat. Jejich průměrná úroveň za září byla sice nejvyšší za poslední 4 měsíce, v současnosti se ale nachází na obdobných hodnotách jako před měsícem a pod průměrem letošního roku.

image003

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA