Hypoteční trh dále slábne

Ilustrační foto. Zdroj: Hypo na míru

Objem poskytnutých hypoték se v srpnu dále snížil. Banky a stavební spořitelny podle srpnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 10 mld. Kč, což je o 1,8 mld. Kč méně než v červenci (viz graf 1). Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak dosáhl 15 %, a to po více než třetinovém propadu v červenci. 

Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad ze 73 % v červenci na 78 % yoy. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je srpnový objem poskytnutých hypoték téměř 60 %.

Za celý letošní rok, tj. od ledna do srpna, propadla aktivita na hypotečním trhu více než o polovinu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v srpnu klesl o 1,6 mld. Kč, a to z červencových 9,8 mld. Kč na 8,2 mld. Kč (graf 2). S přihlédnutím k delší časové řadě obdobné statistiky ČNB jde o nejslabší objem od ledna roku 2016 (graf 3). Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o 15 % na 2813, přitom průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině letošního roku činil šest tisíc, loni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu vzrostla na 5,76 % z 5,42 %. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od přelom let 2009/2010. Realizované ceny poskytnutých hypoték tak postupně dohánějí nabídkové ceny, které se v minulých měsících pohybovaly v poměrně širokém rozmezí od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledních týdnech však byly nabídkové ceny již vesměs stabilní, což i s ohledem na vývoj tržních úrokových sazeb naznačuje, že se hypoteční sazby patrně již dostaly na svůj vrchol, realizované hypoteční sazby však mohou ještě z důvodu tradičního zpoždění dále mírně růst.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA