Hypoteční trh v květnu mírně ožil

Magnifying glass in front of an open newspaper with paper houses. Concept of rent, search, purchase real estate.

Hypoteční sazba stagnovala na 5,9 %

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v květnu letošního roku hypotéky v celkovém objemu 12,3 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 1,8 mld. Kč, což představuje 17% meziměsíční nárůst. Květnová aktivita na hypotečním trhu ale bývá oproti dubnu pravidelně mírně příznivější.

Po zohlednění zmíněné sezónnosti objem poskytnutých hypoték v květnu meziměsíčně vzrostl zhruba o 10 %, zatímco v dubnu meziměsíčně stagnoval. Objem i počet hypoték se tak pohyboval v květnu na obdobné úrovni jako v březnu a po zohlednění tradiční sezónnosti byl nejvyšší od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. I přes uvedené zlepšení hypoteční aktivity v posledních měsících zůstává objem poskytnutých hypoték zhruba poloviční oproti situaci v prvním pololetí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték tak v květnu setrval stejně jako v dubnu na 40 % z březnových 59 %.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v květnu vesměs stagnovala, resp. velmi nepatrně vzrostla z 5,89 na 5,9 %, kde se nacházela v únoru letošního roku. Mírný pokles sazeb pozorovaný zkraje letošního roku se tak v posledních měsících zastavil. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané a několikrát v letošním roce se vystřídaly období jejich růstu a poklesu, což komplikuje výhled na jejich další vývoj s potenciálním dopadem do hypotečních sazeb. Průměrná hodnota tržních úrokových sazeb za květen se nacházela na průměru celého letošního roku. Od poloviny května však sazby opět klesají a nachází se v současnosti spíše na nižších úrovních letošního roku.

image013