Hypotéku až výše do 7 milionů lze stále získat i bez dokládání příjmů

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ač se to někomu může v dnešní době zdát až nemožné, v Česku je stále možné získat hypotéku bez dokládání výše příjmu. Základním předpokladem k tomu je vybrat si správnou banku a založit si u ní běžný úče, který je nutný pravidelně využívat. Právě na základě pohybů na účtu pak banka totiž může poskytnout předschválenou hypotéku až do výše sedmi milionů korun.

Některým majitelům firem a drobným živnostníkům se na bankovním účtu ve skutečnosti sejde mnohem více peněz, než činí jejich oficiální a doložitelný příjem. Podobně jsou na tom také zaměstnanci v některých profesích – například pracovníci v pohostinství, u kterých skutečný příjem výrazně vylepšuje neoficiální spropitné. Pokud tito lidé hledají cestu k úvěru na pořízení vlastního bydlení, velmi často se zajímají o hypotéky bez dokládání příjmů. Z příjmů jsou totiž schopni úvěr bez problémů splácet, ale jejich výši nechtějí nebo nemohou nijak doložit. Je možné takovou hypotéku v Česku získat?

Hypotéka bez dokládání příjmu není sci-fi

Poskytovatelé úvěrů mají ze zákona povinnost u každého zájemce o hypotéku řádně posoudit jeho schopnost úvěr splácet. Banky při hodnocení úvěruschopnosti vyžadují od zaměstnanců potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, u podnikatelů je výchozím dokumentem dokládajícím výši příjmu podané daňové přiznání. Některé banky chtějí vidět i několik posledních výpisů z běžného účtu.

„Málokdo dnes ví, že na českém trhu stále existuje jedna banka, která je schopna poskytnout hypotéku pouze na základě obratů na běžném účtu. Zájemce o hypotéku v tomto případě nijak nedokládá výši svých příjmů a stačí pouze jeho podpis na prohlášení. I tato banka se stejně jako ostatní zajímá také o výši pravidelných výdajů a sleduje rovněž úvěrovou historii a dosavadní platební morálku zájemce o hypotéku. Tyto potřebné informace najde v úvěrových registrech,“ Veronika Hegrová, finanční specialistka z hyponamiru.cz.

Pohyby na účtu vyhodnocuje robot 

K získání hypotéky bez dokládání příjmu je potřeba splnit několik základních podmínek. „V první řadě si musíte vybrat banku, která je schopna pracovat s obraty na běžném účtu. V hyponamiru.cz vám s výběrem této banky vám rádi pomůžeme. Dále je nutné vybudovat si v bance určitou historii. Ve výhodě je ten, kdo už běžný účet v bance má a aktivně ho alespoň poslední dva měsíce využívá. Pokud si účet teprve nově založíte, je potřeba ho následně minimálně půl roku využívat. Během této doby si banka udělá obrázek o vaší finanční situaci a způsobu hospodaření s penězi – robot automaticky sleduje a vyhodnocuje například to, odkud a jak vysoké příjmy vám na účet přichází, jaké jsou vaše pravidelné měsíční výdaje nebo to, jak vysokou částku jste schopni měsíčně uspořit,“ upřesňuje Veronika Hegrová.

Hazard raději vynechejte

V rámci přípravy na hypotéku bez dokládání příjmů si dávejte pozor na to, kam peníze z vašeho běžného účtu odchází. Cestu k hypotéce vám může zkomplikovat například záliba v sázení nebo jiném hazardu. Z účtu se nemusíte obávat platit veškeré běžné

výdaje – například nájemné, výdaje za energie, telefon, stravu a podobně. Po dobu přípravy na hypotéku se rovněž vyplatí „nasměrovat“ všechny vaše příjmy na jeden účet. Celkový obrat na účtu bude vyšší a můžete dosáhnout na vyšší hypotéku.

Hypotéka až do výše 7 milionů

„Po určité době můžete od banky získat v rámci hypotéky bez dokládání příjmu buď předschválený limit až do výše sedmi milionů korun, nebo předschválenou splátku až do výše 30 tisíc korun. Z předschváleného limitu se ovšem odečítá objem hypoték či jiných úvěrů a půjček, které splácíte u jiných finančních institucí. Z předschválené splátky se rovněž odečítají veškeré bankovní závazky, které splácíte u jiných bank,“ uzavírá Veronika Hegrová, z hyponamiru.cz.