Hypotéky jsou stále dražší

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla podle statistik ČBA Hypomonitor na pět procent z květnových 4,64 %. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010 a banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což je proti květnu pokles o 8 % a meziroční propad zrychlil na 65 %. 

Hypoteční trh po příznivějších květnových číslech v červnu opět poklesl. Banky a stavební spořitelny dle červnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 19,3 mld. Kč, což je o 1,6 mld. Kč méně než v květnu (graf 1). Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak činil bezmála 8 %. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky, která prohloubila svůj propad z 59 % v květnu na 65 %. Ačkoli rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypoték rekordní a meziroční propad je tak dán i vysokým srovnáním, v červnu byl objem poskytnutých hypoték nižší i ve srovnání s rokem 2020 (graf 2).

image005
image007

Za první polovinu letošního roku je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o necelou polovinu. Ve srovnání s rokem 2020 je stále o 10 % výš, ale zejména díky vývoji v prvním čtvrtletí (graf 3).

image009

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červnu vzrostla na 5 % z květnových 4,6 %. Meziměsíční růst sazeb byl tak v červnu nepatrně silnější než v předchozích měsících a pokračuje tak již 16 měsíců v řadě. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010 (graf 4). Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují v poměrně širokém rozmezí nejčastěji od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.

image011

Tržní úrokové sazby delších splatností do poloviny června rostly, poté se však vývoj obrátil kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky, které snížily i obdobné úrokové sazby v zahraničí. Z titulu silnější červnové inflace však tuzemské sazby začaly opět růst i s tím, že trh začal opět sázet na další zvýšení sazeb ČNB (v sazbách je zaceněno zvýšení základní sazby ČNB do konce roku ze současných 7 na 8 %). Další vývoj tržních sazeb delších splatností a následně i sazeb hypotečních se tak bude také odvíjet od signálů, které vyšle nová bankovní rada na svém měnovém jednání začátkem srpna.

Fincentrum Hypoindex vykazuje dokonce průměrnou sazbu hypotečních úvěrů 6,24 % a růstu zřejmě stále není konec.

Fincetrum-Hypoindex_cervenec2022