Index PMI potvrzuje obrat trendu – sílí poptávka

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru na samotném závěru roku překvapuje příznivým výsledkem: druhý měsíc v řadě roste, a to na nejvyšší hodnotu za poslední 4 měsíce.

PMI ve výrobě
AktuálníPředchozíRBTrh
v bodech      59,157,156,857,1
Zdroj: Raiffeisenbank, IHS Markit, Bloomberg

Za překvapivě příznivým výsledkem stojí především sílící poptávka a mírné zvolnění problémů ve výrobních řetězcích. Obnovení výroby, i když v omezeném režimu, v klíčovém automobilovém závodě v Česku ulevil mnohým dodavatelům a odběratelům.
Vyhlídky ale přesto zůstávají alespoň pro začátek roku velmi nejisté. I když se cenové tlaky zmírňují (na nejnižší úroveň za 9 měsíců), tempo růstu nákladů zůstane ještě nějakou dobu vysoké. Také dodávky, a to nejen čipů, mohou být vrtkavé a nestabilní. Firmy se musí naučit žít v prostředí dodávek „just-in-case“ (tedy nakupuj, když je co), namísto předkoronavirové strategie just-in-time, která snižovala náklady na minimum.
Nedokončená výroba a zásoby dál rostou (třetím nejvyšším tempem v historii PMI) z důvodu nedostatku potřebných vstupů a dílů při dalším přílivu nových zakázek – nejsilnějším od srpna 2021. Firmy se ještě intenzivněji snaží najímat nové pracovníky.
Prosincový výsledek PMI je nadějí pro rok 2022, ve kterém očekáváme postupné oživení produkce a vývozu, a tedy i růstu celé české ekonomiky. Tento optimismus sdílí respondenti z průzkumu PMI, kteří do budoucnosti hledí s největším optimismem za posledních 5 měsíců.  Důvodem je především sílící poptávka a důvěra ve schopnost zvládnout případné komplikace související s novou vlnou nákazy COVID-19.

Prosincový výsledek průmyslu, který bude zveřejněn v pátek, nás tak může mile překvapit sice nízkým, ale kladným meziročním přírůstkem.

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank