Index PMI se odráží ode dna

Přestože český index PMI zůstal pod padesátibodovou hranicí a signalizoval tak silný pokles ve zpracovatelském průmyslu, došlo již druhý měsíc v řadě k jeho zvýšení. Po očištění od sezónních vlivů v únoru stoupl z lednových 43 bodů na 44,3.  To byl nejlepší výsledek za téměř rok.

Stále docházelo ke snižování obejmu výroby i nových zakázek avšak pomalejším tempem. K výrazně slabšímu poklesu výroby docházelo i díky dokončování již rozpracovaných zakázek. Přesto ale firmy dále pokračovaly v propouštění zaměstnanců a redukci zásob. Ta zrychlila v důsledku nižších nákupů vstupů. Na klesající poptávku se výrobci snažili reagovat snižováním cen svých výstupů a to již desátý měsíc v řadě. Tempo však bylo mírnější než v lednu. Ceny vstupů naopak po roce mírně vzrostly.

Dobrou zprávou je, že ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce optimističtí, jejich důvěra byla dokonce nejvyšší za posledních dvanáct měsíců. To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI potažmo i výsledků českého průmyslu.

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka