Inflace je pod kontrolou. Motoristé a kuřáci však nebudou mít radost

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

„Éra levného tankování skončila. Ceny pohonných hmot začaly přispívat k růstu inflace. Lidé si navíc výrazně připlatí i za nákup automobilů, takže jsme svědky výrazného zdražování osobní přepravy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček a dodává: „Banky a další společnosti z finančního sektoru nadále zdražují své služby. Snaží se napravit špatné výsledky z minulého roku, kdy kvůli pandemii koronaviru došlo k výraznému snížení úrokových sazeb. To mělo fatální dopad na výši jejich zisků.“ 

Meziroční míra inflace v březnu letošního roku vzrostla o 2,3 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v únoru letošního roku. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 procenta a ceny služeb o 2,6 procenta. Inflace se i přes uvolněnou měnovou politiku pohybuje okolo svého cíle ve výši 2,0 procenta a je pod kontrolou.

Lidé si připlatí za pohonné hmoty, jejichž ceny se pohybují na podobných úrovních jako před propuknutím pandemie. Naopak ceny zeleniny meziročně klesly o 6,2 procenta. To je výrazně patrné u brambor, kde je evidováno snížení cen o 29,0 procenta. Některé druhy zeleniny jsou však enormně drahé, což je patrné například u paprik. Klesaly ceny vepřového masa o 11,3 procenta. Vzhledem k vývoji cen na německém trhu s vepřovým masem lze však do budoucna očekávat zdražování.

Vysoké ceny trápí milovníky neřestí. Hlouběji do kapsy si musí šáhnout kuřáci, kterým podražily tabákové výrobky o 17,5 procenta. To je dáno hlavně růstem spotřebních daní. K výraznému zdražování o 9,3 procenta dochází u automobilů. Rovněž zdražují i finanční služby o 8,5 procenta. Dobrou zprávou však je, že lidé ušetří za elektřinu a zemní plyn. Jen mírně o 1,3 procenta zdražují ceny nájemného z bytu.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities