Inflace nad očekáváním

Tuzemský index spotřebitelských cen v průběhu srpna oproti předchozímu měsíci narostl o 0,3 %, což odpovídá meziroční inflaci tempem 2,2 %, tedy zopakování červencové hodnoty.

Jedná se o mírně vyšší výsledek, než předpokládal trh (2,0 %), i Česká národní banka ve své poslední prognóze (1,8 %). Kurz české koruny na zveřejněná data zareagoval posílením z EUR/CZK 25,09 na zhruba EUR/CZK 25,02, záhy však tento pohyb korigoval a vrátil se na ranní hodnotu EUR/CZK 25,05.

Meziměsíčně nejsvižněji zdražovaly alkoholické nápoje a tabák (1,2 %), rekreace a kultura (0,9 %) a dále kategorie potraviny a nealkoholické nápoje a také zdraví (shodně 0,5 %). Směrem dolů naopak zamířily ceny v oddílech dopravy (-0,9 %), bytového vybavení a zařízení domácnosti (-0,5 %) či ostatního zboží a služeb (-0,2 %).

Meziročně byla inflace nejsilnější v kategorii stravování a ubytování (7,0 %), vzdělávání (6,6 %) a alkoholické nápoje a tabák (4,7 %), nejslabší naopak u potravin a nealkoholických nápojů (-1,8 %), bytového vybavení a zařízení domácnosti (0,4 %) či pošt a telekomunikací (0,8 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií ve spotřebním koši byla inflace tažena hlavně oddílem bydlení (příspěvek 0,8 procentního bodu), naopak tlumivý efekt na ni měly potraviny a nealkoholické nápoje (-0,3pb).

Srpnová inflace sice mírně překvapila směrem nahoru, důvod k panice to ovšem podle nás nepředstavuje. Tradiční poptávkové kategorie, jako jsou rekreace, stravování, ubytování, oděvy, obuv či bytové vybavení se vyvíjely přibližně v souladu s předpoklady, což potvrzuje domněnku, že zdražovací mánie dále nepokračuje. Konkrétně u služeb spojených s dovolenými se navíc patrně jednalo o poslední pokus zvýšit ceny před koncem hlavní turistické sezony. 

Hlavním zdrojem překvapení tak nakonec byly alkoholické nápoje, tabák, potraviny a nealkoholické nápoje, což ovšem spíše než o silné poptávce svědčí o nákladové situaci, z čehož nelze usuzovat na zesilující inflační hrozbu. Poněkud svižnější, než by bylo obvyklé, pak bylo i zdražování v oddíle bydlení, ovšem zde se promítlo zdražování tepla a teplé vody, což je zřejmě ještě dozvukem proběhnuvšího posunu cen energií na nový vyšší normál. V souhrnu tedy nepředpokládáme, že by hrozilo opětovné vzedmutí inflace, nicméně nákladové podmínky evidentně zůstávají po předchozím zdivočelém období rozkolísané, což může způsobovat výkyvy oběma směry. 

Ve zbytku letošního roku se k tomu navíc přidají statistické efekty srovnávací základny, které budou meziroční inflaci tlačit směrem nahoru. Ta se tak pravděpodobně zabydlí v okolí 2,5 procenta, přičemž v samotném závěru roku by mohla atakovat i metu 3 procent a v průměru letos dosáhnout 2,3 procenta. Z pohledu České národní banky se jedná o jemné varování, že je třeba zůstat ve střehu. 

Přesto předpokládáme, že bankovní rada na svém zářijovém zasedání základní úrokovou sazbu sníží o 0,25 procentního bodu, byť nevylučujeme, že proběhne důsledná debata o možnosti proces měnového uvolňování pozastavit.

Text Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS, foto Freepik