Inflace nezpomaluje a opět překonává očekávání

Česká míra inflace v květnu dosáhla hodnoty 16,0 % meziročně a oproti dubnovým 14,2 % tak vykázala další znatelné zrychlení. Konečné číslo nechalo za sebou i ten nejpesimističtější tržní odhad (15,7 %) a v uctivé vzdálenosti i platnou prognózu České národní banky (14,9 %). V meziměsíčním srovnání jsme se namísto vyhlíženého zpomalení dočkali zopakování dubnového výsledku, když ceny oproti dubnu poskočily znovu o 1,8 %. Česká inflace zůstává nejvyšší od roku 1993.

Silné zdražování nadále vykazují všechny kategorie, u kterých jsme si na něj v uplynulých měsících byli nuceni zvykat, přičemž u žádné z nich nedochází k viditelnému uklidňování, když všechny bez výjimky vykázaly silnější cenovou dynamiku, než o měsíc dříve. Ve vedení se drží oddíl Doprava, kde primárně vlivem cen pohonných hmot došlo k meziročnímu nárůstu o 22,6 %. Následuje Stravování a ubytování (22,2 %), Bydlení (21,3 %) a Odívání a obuv (20,8 %).

Kromě samotných dramatických meziročních přírůstků je na aktuálních datech varovné hlavně pokračující zesilování na meziměsíční bázi. Nejsilněji se o slovo nyní hlásí Potraviny, které oproti dubnu přidaly 3,4 % a Stravování a ubytování (3,0 %).

S přihlédnutím k důležitosti jednotlivých kategorií i nadále největší vítr v peněženkách způsobuje kategorie Bydlení, kde se postupně do ceníků propisují dramaticky zdražující energie. Tento oddíl tak do celkové inflace přidal 5,6 procentního bodu. Změna nastala na druhém místě, kde se nově usadily Potraviny s příspěvkem 2,7pb, čímž odsunuly na třetí místo Dopravu (2,4 pb).

Nejnovější data představují pro Česko studenou sprchu, jelikož nejeví naprosto žádné známky ochlazování tempa zdražování, ba právě naopak. Kromě očekávatelných inflačních tlaků ze směru energetických surovin a pohonných hmot se teprve nyní do popředí zájmu dostávají potraviny, kde je přitom již nyní zaděláno na další zhoršování situace. Na pultech obchodů se totiž teprve nyní propisují nedávná rychlá zdražování zemědělských komodit, které podle dat OSN jsou momentálně v reálném vyjádření nejdražší v historii měře, tedy od 60. let minulého století. Zde tak lze čekat další zesilování inflačních tlaků. Kromě nákladové inflace přicházející přes komodity ovšem neslábne ani ta poptávková. To jasně dokumentuje zrychlování tempa zdražování v oddílech jako je Odívání a obuv či Stravování a ubytování.

Podle našeho odhadu můžeme pak podobné skokové zrychlení inflace očekávat i v červnu, čímž se dostaneme do pásma mezi 17 a 18 procenty. Následně by se inflační statistiky měly mírně uklidnit a spíše stagnovat, což ovšem neznamená, že by zdražování zpomalilo. Do dat se pouze začne propisovat post-pandemický růst cen z minulého roku, což bude inflaci opticky tlumit čistě v důsledku efektu zvýšené srovnávací základny. Na meziměsíční bázi ovšem bude zdražování pokračovat. Teprve během podzimu bychom se měli dočkat oslabení poptávkové inflace, kdy se začne projevovat loňské zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky a českým domácnostem vzhledem k enormnímu růstu výdajů na nezbytné položky – typicky energie – bude klesat kupní síla. Že by se nákupní horečka měla postupně uklidňovat ostatně ukazují i klesající indikátory ekonomické nálady mezi Čechy. I přesto podle nás inflace ve zbytku roku již výrazněji neoslabí a zpět pod 15 % se již letos nepodíváme. Hranici 15 % pak inflace překoná i v průměru za celý letošní rok.

Pro Českou národní pak aktuální data jasně ukazují potvrzení jejích obav. Kromě nákladové inflace, kterou dokáže ČNB krotit primárně přes kurzový kanál prostřednictvím posílení české koruny, zůstává enormně silná i strana poptávky, která je nadále ochotná v mnoha případech tolerovat svižné zdražování. Stávající bankovní rada tak má velice pádné argumenty k dalšímu skokovému zvýšení základní sazby. Podle našeho názoru tak lze od červnového zasedání čekat posun základní sazby minimálně na 7 %, ovšem nelze vyloučit ani pohyb výraznější. Obzvláště pak s ohledem na obměnu v bankovní radě. Nastávající guvernér Aleš Michl totiž veřejně deklaroval úmysl sazby od srpna ponechat beze změny, což by mohlo nynější radní motivovat k tomu, aby je dostali na úroveň, která již bude mít dostatečně tlumící efekt.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS