Inflace opět na cílových dvou procentech

Až překvapivě rychle klesla inflace v červnu, protože trochu předčasně vrátila na cílovou hodnotu ČNB. Meziměsíčně se totiž ceny snížily o 0,3 % a stáhly tak i meziroční inflaci z předchozích 2,6 % na rovná 2 %.

Pokles cen za poslední měsíc způsobilo především zlevnění potravin, alkoholu a PHM. Minimálně v případě alkoholu je to docela zajímavý, i když jen přechodný jev. Ale tak už to u nevyzpytatelných a nestabilních položek spotřebitelského koše občas chodí.

Image002

Meziroční inflace se vrací dvě procenta, kde byla naposledy v březnu. Vypadá to velmi dobře, přesto základní inflační problém – s nímž se musí vypořádávat většina zemí EU – přetrvává. Dál totiž velmi svižně zdražují služby, které se navíc letos těší zvýšené poptávce. Aktuálně jsou ceny služeb o 4,9 % vyšší než loni, ceny zboží jen o 0,2 %. Jednoznačně tak jde nízká inflace na vrub téměř stagnujícím cenám zboží, zatímco služby zdražují, co to jde. Ostatně vývoj v oboru HORECA je toho docela dobrým příkladem. Tam se aktuálně zdražuje o 7,5 %, i když za poslední tři roky se tam ceny zvýšily o 51 %.

Image004

Co čekat dál? Inflace se dokonce může v dalších měsících na chvíli podívat i pod dvojku, avšak v závěru roku opět zafunguje srovnávací základ. Na proinflační straně je nejistý další vývoj cen potravin, na protiinflační straně zase ceny energií. Ty se totiž pozitivně do inflace ještě vůbec nepropsaly.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS