Inflace pokračovala v poklesu i v únoru, kdy se snížila na rovná dvě procenta. Návrat k cíli ČNB zajistily především levnější potraviny, které meziročně zlevnily už o téměř 5 %. Oproti lednu se spotřebitelské ceny zvýšily v průměru o 0,3 %, a to především v důsledku zdražení PHM a sezonního zvýšení cen rekreací.
I únorové výsledky inflace potvrzují, že inflační vlna je na ústupu. Rozhodně ale plošně neplatí, že je inflace tak úplně pasé. Potvrzuje to stále rychlý růst cen služeb, který podle Českého statistického úřadu přesahuje hranici 5 %, nebo třeba pokračující zdražování v oblasti stravování a ubytování. Tam například ceny stále rostou o necelých 9 %. Vypadá to tedy tak, že se inflace přestěhovala ze zboží do služeb.
Více si lidé připlácejí stále za bydlení, i když například už ceny plynu mírně klesají. Velkou nadějí je pro domácnosti pokračující zlevňování silové elektřiny a plynu na burzách, které by se s odstupem času mělo projevit i ve fakturách. Viditelnějšího efektu zlevňování energií se však dočkáme až na přelomu roku.
Inflace aktuálně zaostává o osm desetin procentního bodu za aktuální prognózou ČNB. Bankovní rada bude na svém březnovém zasedání opět stát před rozhodnutím, jak moc snížit sazby, a přitom příliš nerozkolísat korunu. Spíš než celková inflace by jí však měla zajímat ta jádrová, která odhlíží od nevyzpytatelných cen potravin a energií. A tu se dozvíme až v průběhu dne.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS