Inflace = poptávka

Tedy spíš naopak poptávka = inflace. Zvyšování cen totiž vždy (nutně) záleží na tom, jak vysoká je poptávka. Je-li v ekonomice dost peněz, je trend víceméně zřejmý. A že v rozvinutých zemích je peněz jako máku, asi nikdo nemusí pochybovat.

U nás nepochybně peníze dodala štědrá vláda v časech kovidu a expanzi doplnila „fiskální šílenost“ (charakteristika Jiřího Rusnoka) zrušení superhrubé mzdy. Navíc krachla Bohemia energy. Proto u nás začala růst inflace dřív než jinde. Do toho ničivou válkou vychytralý diktátor vyděsil celý svět a způsobil šok jak cen energií, tak potravin. Pomohli i Němci zpackáním své energetické pseudorevoluce a prachatý západ diktátorovi platí jak mourovatý.

A co se děje na globálních trzích, odehrává se i (i když jen v malém) i v malém Česku. Proto je nutno zchladit poptávku, což dělá ČNB zdražením peněz, ale ani vláda nesmí rozdávat víc, než jen to nezbytné. Bohužel to vše zaplatíme všichni a musí vzrůst nezaměstnanost. Při minulé americké stagflaci až na 20 %, u nás bude stačit doufejme „jen“ 5 až 6 %. Pak teprve (snad) klesne inflace někam na 5 až 6 %.