Inflace překvapila prudkým poklesem

Vliv hrají vládní opatření

Říjnová čísla o inflaci potvrdila nástřel Ministerstva financí v rámci listopadové makroekonomické predikce a vlivem vládních opatření došlo k výraznému poklesu. Meziměsíčně cenová hladina klesala poprvé od konce roku 2020, a to hned o 1,4 %. Meziroční dynamika tak poklesla o téměř 3 procentní body na 15,1 % z 18 % zveřejněných v září. S tlumícím vlivem vládních opatření jsme v prognóze počítali, a proto byl náš odhad nižší než tržní, překvapením je ale finální síla dopadu. Bez zahrnutí úsporného tarifu a odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie by meziroční míra inflace zrychlila do oblasti okolo 18,5 %.

Vývoj inflace je tentokrát výrazně ovlivněn vývojem v oddílu bydlení, kde ceny klesaly proti předchozímu měsíci o takřka 10 %. Pokud bychom tuto položku zanedbali, rostla cenová hladina meziměsíčně o 1,2 %. Důvodem jsou zejména ceny elektřiny, které meziměsíčně ukázaly pokles o více jak 50 %. Naopak rychleji, než jsme v našem odhadu očekávali, rostly například ceny potravin. V říjnu meziměsíčně zdražily o další 3 % (meziročně jsou jejich ceny vyšší o více jak 25 %). K výraznému zdražení proti září došlo z potravin například u cukru (+54 %) nebo vajec (+27 %).  Po dvouměsíčním poklesu pak o necelých 5 % rostly také ceny pohonných hmot, což zvýšilo celkovou dynamiku v sektoru dopravy na +2,1 %. Nadále ceny rostou i v kategorii obuvi a odívání (+3,7 %), pokračující domácí cenové tlaky potvrzuje i zvýšení cenové hladiny v kategoriích jako je stravování a ubytování (+1,2 %) nebo rekreace a kultura (+0,8 %). Zatímco ceny zboží díky vládním opatření klesly v říjnu meziměsíčně o 2,8 %, u služeb ceny dále vzrostly (+0,7 %).

Dnešní pro trh překvapivý výsledek je především dílem metodiky, kdy do poslední chvíle nebylo jasné, jakým způsobem vládní opatření vstoupí do výsledku zveřejňovaného Českým statistickým úřadem. Na jednu stranu tak přišel silný protiinflační impuls, zbytek výsledku ale ukazuje, že inflační tlaky v české ekonomice dále zůstávají.

Rozklad přírůstků meziměsíčního a meziročního růstu cen (v p.b.)
m/mr/r
Potraviny a nealkoholické nápoje0,54,4
Alkoholické nápoje, tabák0,00,5
Odívání a obuv0,10,8
Bydlení, voda, energie, paliva-2,63,1
Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy0,10,8
Zdraví0,00,2
Doprava0,21,7
Pošty a telekomunikace0,00,1
Rekreace a kultura0,11,1
Vzdělávání0,00,1
Stravování a ubytování0,11,5
Ostatní zboží a služby0,10,8
Celkem-1,415,1
Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ

Česká národní banka ve své prognóze očekávala vyšší inflaci, která by ve zbytku roku měla stoupat blíže ke 20 %. Dnešní výsledek tak v tomto ohledu představuje protiinflační překvapení, výraznější změnu taktiky ale pravděpodobně nepřinese. V krátkodobém horizontu snižuje dnešní výsledek šanci na letošní „signální“ hike, který jsme v rámci naší prognózy nevylučovali na prosincovém zasedání. V delším období bude důležitá zejména mzdová dynamika, ekonomický vývoj a uvolněnost fiskální politiky.

Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank